Şaşılık veya göz kayması nedir?Neden ortaya çıkar? Tedavisi nasıldır??

Şaşılık Nedir?

Şaşılık ya da gözkayması gözlerin görme akslarının paralelliğini kaybederek farklı yönlere bakmasıdır. Sık görülür, yaklaşık çocukların %4’ünü etkiler ancak erişkinlerde de gelişebilir. Her iki gözle istenen noktaya bakılırken beynin görme merkezinde bu iki görüntü birleştirilerek tek olarak ve üç boyutlu olarak algılanır.  Gözde kayma olduğunda ise beyinde iki farklı görüntü ortaya çıkacağından, beyin kayan gözden gelen görüntüyü baskılayacaktır bu da derinlik hissinde ve her iki gözle sağlanan görüşte azalmaya sebep olacaktır. Erişkinlerde ise kayan gözden gelen görüntünün baskılanması artık yapılamadığından çift görme şikayeti ortaya çıkar.

Çocuklardaki göz kaymaları hangi aydan itibaren önemlidir?

Hayatın ilk birkaç ayında görme gelişiminin hızlı bir şekilde devam ettiği dönemde gözlerin arayıcı hareketleri, kısa süreli yani birkaç dakikalık içe veya dışa olan kaymalar normal kabul edilmesine karşın etraftaki objelere odaklanmanın yapılabildiği 4. aydan itibaren olan kaymalar mutlaka uzman bir göz hekimine danışılmalıdır. Ayrıca katarakt, göz tümörleri veya nörolojik hastalıklarda şaşılık ile kendini gösterebileceğinden mutlaka uzman bir göz hekimine danışılmalıdır. Bebeklik dönemi veya okul öncesi dönemde her çocuk muhtemel göz problemleri (şaşılık, göz tembelliği, kırma kusurları veya katarakt, göz içi tümörler gibi) için muayene olmalıdır. Halk arasında yanlış inanış olarak bebeklikte olan kaymanın büyümekle zamanla düzeleceği düşünülmektedir, ancak bu hatalıdır şaşılık hiçbir zaman büyümekle kendiliğinden düzelmez. Ancak çocuklarda burun kökünün geniş olduğu ve kayma olmadığı halde kayma varmış gibi görünüme yol açan yalancı şaşılık dediğimiz durumlarda zamanla burun kemiğinin gelişmesi ile kayma görünümü düzelmektedir bu da yanlış olarak kaymanın düzeldiğini düşündürmektedir. Böyle durumlarda ayırıcı tanı ve doğru teşhis için mutlaka göz doktoru görmelidir. Ayrıca ailede şaşılık veya göz tembelliği olan kişiler varsa hiç bir belirti aranmaksızın çocuk mutlaka 1-2 yaşında göz doktoruna gösterilmelidir. Bunun dışında her çocukta 3 yaşına dek göz muayenesi yapılmalıdır.

Şaşılık neden ortaya çıkar?

Şaşılığın tam olarak nedeni bilinmemektedir. Fonksiyonel, nörolojik veya kaslardaki yapısal bozukluklar ve dengesizlik kaymaya neden olur.  Gözü hareket ettiren kaslardaki dengesizlikler, bu kasları kontrol eden beyin merkezlerinin etkilendiği serebral palzi, Down sendromu, hidrosefali gibi hastalıklar ya da gözü etkileyen katarakt, glokom veya travma gibi durumlar gözlerin paralelliğini bozarak kaymaya neden olabilir. Kaymanın ilk belirtisi gözlerin aynı noktaya odaklanmamasıdır ancak güneşte bir gözünü kapama, kafasını eğerek veya döndürerek bakma gibi bulgularda kaymanın sonucu olabilir. Erişkin dönemde ortaya çıkan kaymalarda ise en önemli şikayet çift görmedir.

Şaşılık için risk faktörler var mıdır?

Şaşılık toplumda % 2-4 oranında görülmektedir ancak bazı çocuklarda şaşılık gelişme riski daha yüksektir:

 1. Ailede şaşılık öyküsünün bulunması, ne kadar çok kuşakta şaşılık varsa olasılık artar.
 2. Erken doğum, zor doğum veya düşük doğum ağırlığı olması
 3. Yüksek hipermetropi
 4. Hidrosefali (Beyinde su toplanması)
 5. Serebral palsili çocuklar

Şaşılığın tedavisi var mıdır, varsa zamanı önemli midir?

Halk arasında yanlış inanış olarak bebeklikte olan kaymanın büyümekle zamanla düzeleceği düşünülmektedir, ancak bu hatalıdır şaşılık hiçbir zaman büyümekle kendiliğinden düzelmez. Ancak çocuklarda burun kökünün geniş olduğu ve kayma olmadığı halde kayma varmış gibi görünüme yol açan yalancı şaşılık dediğimiz durumlarda zamanla burun kemiğinin gelişmesi ile kayma görünümü düzelmektedir bu da yanlış olarak kaymanın düzeldiğini düşündürmektedir. Böyle durumlarda ayırıcı tanı ve doğru teşhis için mutlaka göz doktoru görmelidir. Ayrıca ailede şaşılık veya göz tembelliği olan kişiler varsa çocuk mutlaka 1-2 yaşında göz doktoruna gösterilmelidir. Bunun dışında her çocukta 3 yaşına dek göz muayenesi yapılmalıdır.

Tedavide amacımız görme gelişimini olumsuz etkilenmeden her iki gözün birarada kullanılarak gelişiminin sağlanmasıdır bu nedenle şaşılık tedavisi ne kadar erken dönemde yapılırsa başarısı o denli yüksek olur. Detaylı bir göz muayenesinin ardında kaymanın sebebine göre tedavi planlanır. Tedavi için eşlik eden kırma kusuru varsa gözlük verilmesi ile kayma düzeltilebilir. Cerrahi ile gözlerin paralelliğinin sağlanması iki gözün birarada kullanılmasını ve derinlik hissi kazanılmasını sağlayacaktır. Cerrahi girişim lazerle yapılmaz, gözün etrafındaki kasların yerleri değiştirilerek gözün pozisyonu ayarlanır. Erişkin dönemde olan şaşılıklarda ya da daha önce tedavi yapılmamış erişkinlerde de cerrahi tedavi ile özellikle çevre görüşte artış sağlanabilir. Şaşılık tedavisi ne kadar erken dönemde yapılırsa başarısı o denli yüksek olur. Ancak erişkin dönemde olan şaşılıklarda ya da daha önce tedavi yapılmamış erişkinlerde de cerrahi tedavi ile özellikle çevre görüşte artış sağlanabilir.
Cerrahi tedavi gözlük veya kapamanın alternatifi değildir cerrahi sonrası da gözlük ve kapama tedavisi devam edebilir.

VN:F [1.9.17_1161]
Bu yazıyı değerlendiriniz:
Rating: 3.9/5 (23 votes cast)
Şaşılık veya göz kayması nedir?Neden ortaya çıkar? Tedavisi nasıldır??, 3.9 out of 5 based on 23 ratings

38 Responses to Şaşılık veya göz kayması nedir?Neden ortaya çıkar? Tedavisi nasıldır??

 1. enes diyor ki:

  Hocam merhabalar kızım 4 yasında doktora götürdük 2 gözündede kayma var dediler ameliyat olması gerekiyor dediler göz kesimi dikey şeklinde normal gibi bakıyor ama baska doktorada göstersek mi acaba ? yardımcı olursanız sevinirim hocam iyi çalışmalar.!

  • fadibelli diyor ki:

   Öncelikle hastanızı gören bir göz doktorunun önerileri sizi
   görmeyen uzaktan birinin tavsiyesinden daha değerli olduğunu hatırlatmak isteriz.
   Göz kaymalarının bazıları ameliyatla tedavi edilmektedir.Kaymaların bazıları aile tarafından
   farkedilse bile bazıları farkedilmeyecek şekilde ortaya çıkabilir.
   Göz kaymalarıyla ilgili ayrıntılı bilgileri sitemizden edinebilirsiniz.
   Gözsağlığı’na göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 2. ramazan sarıoğlu diyor ki:

  herkese iyi aksamlar, benim sağ gözümde dikey kayma var, ve yaşım şu an 21 küçüklükten beri bu problem devam ediyor fazla önemsemediğim için doktora baş vuru yapmadım.Benim ,gözümde ki kayma düzelirmi ve nerelere baş vurmam lazım
  Yardımlarınızı bekliyorum ve şimdiden herkeseteşekür ediyor, iyi akşamlar diliyorum

  • fadibelli diyor ki:

   Türk Oftalmoloji Derneği’nin halkımızı bilinçlendirmek amaçlı kurmuş olduğu “Gözsağlığı” sitesine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Sitemizde göz kaymaları konusunda ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.
   Kaymaların cerrahi tedavileri mümkündür. Hangi tedavi diye sorarsanız tıbbın vereceği cevap “hastalık yoktur hasta vardır” şeklinde olacaktır.
   Konuyla ilgili en doğru bilgiyi ulaşabileceğiniz bir göz hekimi verebilir.
   Sizden aldığımız kısıtlı bilgilerle, sizi görmeden sadece tavsiyelerde bulunabiliriz.
   Geçmiş olsun.

   • İbrahim TELLİ diyor ki:

    Benim torunun sol gözünde kayma var doktora ğötürdük sağ ğözüne buzlu cam sol ğözüne 4 numarağözlük verdi ama ğözlüğü takmıyor ne yapmamız gerekir.Şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

    • fadibelli diyor ki:

     Göz hastalıkları ve sağlığı uzmanlarının ülkemizdeki tek mesleki derneği olan Türk Oftalmoloji Derneği’nin halkımızı bilinçlendirme amaçlı kurduğu
     “Gözsağlığı” sitesine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
     Göz kaymalarının bir çok sebepleri vardır.Kayma ile ilgili hastalıklar dünyanın neresine giderseniz gidin doktorun bir defa görüp bir tek gözlük vermesiyle düzelmez. Göz kaymaları tekrar tekrar kontrolü gerektiren sağlık problemleridir. Bu yüzden lütfen kendi hekiminize güvenin ve her defasında bu soruları ona sorun o sizi yanıtlayacak ve belli bir sürenin sonunca sonuca ulaşmış olacaksınız.
     Hakkında iki cümlelik bilgiyle ve göremediğimiz muayene edemediğimiz hastanıza ancak fikir verip, yönlendirme yoluyla faydalı olabiliriz.
     Lütfen hastanızı daha önce görüp değerlendirmiş olan göz hekimine tekrar götürün ve sürekli doktor değiştirmeyin.
     Böylelikle zaman kaybını önlemiş ve sonuca giden yolda ilerlemiş olursunuz.
     Geçmiş olsun.
     bu durumunu tekrar ona bildirin.

 3. hasan diyor ki:

  yaşım 23 sol gözümde dışa dogru kayma var 1 kez açık bi kezde lazerle ameliyat oldum ama iyi bi sonuç alamadım çift görme agrı gibi şikayetlerim oluyo düzelme imkanmı varmı çok rahatsız oluyorum gözümün kaymasından yardımcı olursanız çok sevinirim

  • fadibelli diyor ki:

   Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
   muayene etmeden tarifle bir fikir vermemiz söz konusu değildir.
   Bahsettiğiniz şekilde hala çift görme varsa mutlaka tekrar kontrole gitmenizde fayda var.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun

 4. serkan diyor ki:

  merhaba hocam birşey ögrenmek istiyorum benim gözümdede şaşılık var yaklaşık 14 senedir gözlük kullanıyorum 4 yaşında 1 kere ameliyat oldum şu an 18 yaşındayım benim sorum şu casper nirvana yeni laptop aldım hocam özellikleri çok iyi bilgisayarın ama ben bu bilgisayarla 1-2 saat oynadıktan snra gözüm kayıyor ama arkadaşımın hp bilgisayarı var eski bilgisayar onda fazla bişey olmuyor nedeni nedir cevaplarsanız çok sevinirim sagolun?

  • fadibelli diyor ki:

   Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
   Bahsettiğiniz şey ekran büyüklüğü, uzaklığı, çözünürlüğü ile ilgili olabilir.
   Bir de sizin hissettiğin şeyle muayene de objektif olarak görülen şey birbirinden çok farklı durumlardır.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 5. Melek diyor ki:

  Merhaba hocam benim kizim 2.5 yasında şimdiye kadar gözleri ile bir farklılık yoktu ama son 3 gundur gözlerini şaşı yapıyor kizim yapma dedikce ellerini yüzüne kapatıyor oyle yapıyor sanki biraz inat gibi yapıyor gözlerini şaşı yapmakla şaşı kalir mı

  • fadibelli diyor ki:

   İstemli olarak böyle yapılması kalıcı bir şaşılığa neden olmaz.
   İçinizin rahat etmesi için en yakın göz hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz.

 6. deniz diyor ki:

  merhabalar ben 12 yasındayım benim gözlerim yukarı kayıyormus ben farkında değilim çevremdekşler öyle söüylüyor ben ameliat olmaktan çok korkuyorum şey başka tedavisi varmı yada ameliatta acıyo mu ? lütfen bilgi verirmisiniz

  • fadibelli diyor ki:

   Geçmiş olsun,
   Çocukların göz ameliyatları anestezi altında yapılır. Yani bu yapılırken bir şey hissetmezsin, olduktan sonra da çok fazla ağrısı olmaz.
   Geçmiş olsun

 7. Adem diyor ki:

  Hocam merhaba ben 19 yaşındayım sol gözüm yana doğru kayıyor ben farkında bile olmuyordum arkadaşlarım ve yakınlarım söyledikçe rahatsız oluyorm sizce bunun tedavisi varmıdır şimdiden çok teşekkür ederim

 8. tuğrul diyor ki:

  Merhaba ben 33 yaşindayim.bundan altı ay kadar önce beyin kanaması geçirdim çok şükür beynimde bir hasar kalmadı tabiki kontrollere gidiyorum ama sadece daha önce olmayan göz kapağı düşmesi ve sağ gözümde kayma meydana geldi kapaklar zamanla açılıyor ama odaklama problemi yaşıyorum birde gözlerimin ikisini aşağıya doğru göremiyorum bu sonuçlar doğrultusunda iki farklı göz doktoruna gözüktüm ve her ikisi de ayni cevabı verdi zamana bırakip bekleyelim dediler ben şunu sormak istiyorum bu sonuçlar doğrultusunda ben bir zaman kaybı yaşarmıyım ve görme olasılığım ne olur

  • fadibelli diyor ki:

   Verdiğiniz bilgilerden acil müdahale gerektiren bir göz problemi olmadığını düşünüyorum, ancak sizi görüp muayene
   eden hekimler kadar da durumunuz hakkında sizi bilgilendiremeyeceğim açıktır. Geçmiş olsun.

 9. tuğçe diyor ki:

  Mrblar hocam.benim yirmi aylık kızımın sağ gözünde disa kayma var.annem d. Ve abim in kızında da var.kızım da bir yaşından sonra oluştu dr à götürdüm bir buçuk yaşından önce müdahale edemem dedi bu süre içinde resmini çek ve sıklığını ölç dedi .bir buçuk yaşında başka bir dr à gitmek zorunda kaldık.göz bebeğini büyütmeye çalıştılar ama büyümedı.dışa kayma var ama gözlükl. Tedavi olmaz zaten dedi şu an birsey yapamam dedi üç ayda bir kontrol é getir sıklIgini ölçéce dedi.ama bazı dönemler sık sık görüyoruz bazı dönemler günde bir iki felan.özellikle birşeye odaklandığında uzaktAn bakarken yapıyo . Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz?ya da samsunda Monérebileceginiz bir dr var mı bu konuda? Ayrıca kızım bebekliggn de de çok hareketliidi yataktan düştü bi iki kere bu yüzden de olmuş olabilir mi?

  • fadibelli diyor ki:

   Hastayı görmeden öneride bulunmak doğru değildir.
   Göz hekiminize görünmeniz ve tavsiyelerine uymanızı öneririz.
   Geçmiş olsun.

 10. İbrahim diyor ki:

  Hocam güneşli havalarda sol gözüm tamamen sağ gözüm kısmen kapanıyor tedavisi nedir Tşkler

 11. orhan diyor ki:

  Merhaba hocam benim çocuğumun sol gözünde 4 yaşından itibaren kayma başladı doktorlar gözlük tedavisi uyguladı yaklaşık üç yıldır gözlük numaraları 4.5 -5.5 çocuk şuan 8 yaşında herhangi bir ilerleme yok gözlükle bile sol gözü hala kayıyor her hangi bir müdahale gerekirmi ne yapmamız gerekir ne önerirsiniz Tesekkürler

  • fadibelli diyor ki:

   Kişiye özel sağlık durumunun öğrenilmesi ancak muayene ile mümkün olmaktadır.
   Çocuğunuzu en yakın göz hekimine muayene ettirmenizde yarar var.
   Geçmiş olsun.

 12. Hilal diyor ki:

  Hocam merhaba ben 20 yaşındayım küçükken 3 kere ameliyat oldum şaşılık için ve şaşılık olan gözündedir görme oranım düşük sadece sağ gözümle görüyorum diyebilirim. Düzeltmişti biraz ameliyat olunca ama şimdi son Günler’de ameliyatlı gözümde ağrı var çok yoruluyor ve Gölgede olsam bile güneşten rahatsız olup yaşlar akıyo Gözümden ve ameliyat olduğum gözümün kenarında da hafif bi Açıklık var. Ve şaşılık olan gözümü kaç kere ameliyat ettiklerini tam olarak bilmiyorum çünkü şaşılık olmayan gözümdende ameliyat etmişlerdi diye Hatırlıyorum Gözümden 2 kere falan ameliyat etmişlerse şaşılık olan gözümü tekrar ameliyat olma ihtimali var mıdır? Çünkü şaşılığın artık hayatımdaki olumsuz etkilerini boşverdim ağrısı oluyor artık gözlermin televizyon izleyemez oldum

  • fadibelli diyor ki:

   Halkımızı göz hastalıkları ve sağlığı konusunda doğru bilgilendirmeyi amaçlayarak
   kurulan “Gözsağlığı” sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Siz de takdir edersiniz ki hasta görülmeden muayene edilmeden buradan teşhis edilip
   tedaviye geçilmesi olanaksızdır.

   Bu durumda en yakın göz hekiminize vakit geçirmeden muayene olmanızı
   tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

  • fadibelli diyor ki:

   Buradan hastayı görmeden teşhis koyamıyoruz.
   Tarif ettiğiniz durumun hakkında sizi ancak o gözü muayene eden “Gözhekimi” aydınlatabilir.
   En yakın göz hekiminize muayene olmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.
   Gözsağlığı.

 13. Sena diyor ki:

  Hocam iyi günler 17 yaşındayım sol gözümde içe şaşılık var göz tembelliğine bağlı olarak. 6 yaşında ameliyat oldum ve bebeklik çağlarından beri gözlük kullanıyorum ancak yaklasık 1 2 senedir takmıyorum ve kaymam ilerlemiş durumda. Gözlük takmak istemiyorum. Tekrar ameliyat olmam mümkün müdür?

  • fadibelli diyor ki:

   Halkımızı göz hastalıkları ve sağlığı konusunda doğru bilgilendirmeyi amaçlayarak
   kurulan “Gözsağlığı” sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Siz de takdir edersiniz ki sizi görmeden muayene etmeden buradan teşhis edip
   tedaviye geçilmesi olanaksızdır.
   Bu durumda en yakın göz hekiminize vakit geçirmeden muayene olmanızı
   tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

  • fadibelli diyor ki:

   Buradan hastayı görmeden teşhis koyamıyoruz.
   Tarif ettiğiniz durumun hakkında sizi ancak o gözü muayene eden “Gözhekimi” aydınlatabilir.
   En yakın göz hekiminize muayene olmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.
   Gözsağlığı.

 14. mehtap diyor ki:

  benim 8 yaşıdaki yeğenim havale geçirdi.çok şükür beyinde yada herhangi bir yerinde sorun kalmadı.yanlız tek gözünde kayma başladı.havaleden olabirmi ve tedavisi nasıl?
  bilgi verirseniz çok sevinirim

  • fadibelli diyor ki:

   Halkımızı göz hastalıkları ve sağlığı konusunda doğru bilgilendirmeyi amaçlayarak
   kurulan “Gözsağlığı” sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Havale sonrası bahsettiğiniz şekilde göz kaymaları görülebilmektedir.
   Hastanızı göz hekiminize vakit geçirmeden muayene ettirmenizi
   tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

 15. fatih diyor ki:

  merhaba hocam 19 yasındaydım gecen seneye kadar hic biseyim yoktu ama simdi basımı sol tarafa cevirip baktıgımda cift ve bulanık goruyorum ama tek tek bakınca hic bi problem yok nedeni nedirve ne yapmam lazım

 16. Simay diyor ki:

  Merhaba hocam ben 13 yaşımdayım. 3 yaşından beri gözüm sağ gözümde sola doğru kayma var. Hep dalga konusu oluyorum ve bu beni çok üzüyor. Doktora 3 yaşından beri sürekli olarak gidiyorum. göz kapaması ve gözlük tedavilerini uyguladım ama geçmedi. doktorum ise ameliyat olursan daha kötü olur gözlerin dedi. ama ben çok rahatsız oluyorum. sizce ne yapmalıyım? ne olur cevap verin.

  • fadibelli diyor ki:

   Göz hekiminizin tavsiyelerine uyup, kontrollerinizi aksatmamanızda fayda var. Göz kaymalarında ameliyat hastaya göre değişen bir
   seçenektir. Her hastaya önerilmeyebilir.

 17. Barra diyor ki:

  Benim sağ gözumde dısa dogru kayma var doktorum kalemle bir egzersiz yapmamı söyledi 8 yaşımdan beri gözlük takiyorum 11 yasindayim sizin önerebileceğiniz bir sey var mı?¿

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir