Refraksiyon (kırma) nedir? Kırma kusurları nelerdir? Gözlük ihtiyacı nasıl oluşur?

Kelime olarak “yeniden kırılma” anlamına gelir. Işığın gözün optik ortamları tarafından kırılmasının, istenilen şekilde yeniden kırılmasını ifade eder. Göz Hastalıkları yönünden ise gözün kırma kusurunun tespiti için yapılan muayeneye verilen isimdir. Göz hekimlerinin en sık yaptığı işlem olan refraksiyon bu özelliğiyle temel oftalmolojik muayenelerin başında gelir.

Gözde kırma kusurunun bulunmama haline “emetropi” denir ve bu durumda uzaktaki bir nesneden göze paralel olarak gelen ışınlar retina (gözün ağ tabakası) üzerinde odaklanır. Böyle bir durumda kişi gözlük veya kontakt lens gibi bir yardımcı alete ihtiyaç duymadan görebilir. Kırma kusurunun olduğu hale ise “ametropi” denir. Bu durumdaki bir kişi gözlük veya kontakt lens ile görmesini normal seviyeye çıkarabilir.Kırma kusurları 3 başlık altında incelenir:

1. Miyopi: Farklı nedenlere bağlı olarak ışınların retinanın önünde odaklanması halidir. En sık nedeni gözün normalden uzun olmasıdır.
2. Hipermetropi: Hipermetrop gözde ışınlar retinanın gerisinde odaklanır. Gözün normalden kısa olması en önemli nedendir.
3. Astigmatizma: Korneanın (gözün ön kısmındaki saydam tabaka) veya lensin (göz içindeki mercek) kırıcılıklarının her açıda aynı olmamasına bağlı olarak noktasal bir ışık kaynağından gelen ışınların bir nokta halinde retinaya odaklanamamasıdır.

 

Refraksiyona göre 3 çeşit göz vardır. A: Emetropik de denilen normal göz. B Hipermetrop göz C Myop göz.

VN:F [1.9.17_1161]
Bu yazıyı değerlendiriniz:
Rating: 4.0/5 (8 votes cast)
Refraksiyon (kırma) nedir? Kırma kusurları nelerdir? Gözlük ihtiyacı nasıl oluşur?, 4.0 out of 5 based on 8 ratings