Göz kapaklarının dışa dönmesi (Ektropion) Göz kapaklarının içe dönmesi (Entropion) Nedir Tadavisi Nasıldır?

Göz kapaklarının dışa dönmesi (Ektropion)

Alt göz kapağı dışa döner ve göze teması kesilirse, göz yaşı dağılımı yeterli olmaz. Bu durum kuru göze ve infeksiyona yol açabilir. Yaşarma, batma, yanma gibi belirtiler oluşabilir. Cerrahi girişimle tekrar normal kapak pozisyonu sağlanır.

Göz kapaklarının içe dönmesi (Entropion)

Göz kapaklarının ve kirpiklerin içe dönmesi, gözün yüzeyel tabakalarında harabiyete, batma, yaşarma, ağrı gibi belirtilere, ileri durumlarda korneada (gözün saydam tabakası) yara oluşmasına ve görme kaybına neden olabilir.Bu durum da cerrahi olarak düzeltilmelidir.

Yüzün diğer bölümleri gibi kaşlar da yaşla birlikte gerginliğini kaybeder ve sarkar. Kaşların düşmesi üst göz kapağının açılmasını engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Alın ve/veya kaş gerdirme; kaşın eski durumuna getirilmesini sağlayan cerrahi işlemlerdir. Bu işlem blefaroplasti ile beraber veya yalnız yapılabilir ve işlevsel veya kozmetik nedenli olabilir.

VN:F [1.9.17_1161]
Bu yazıyı değerlendiriniz:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Göz kapaklarının dışa dönmesi (Ektropion) Göz kapaklarının içe dönmesi (Entropion) Nedir Tadavisi Nasıldır?, 5.0 out of 5 based on 1 rating