Göz Tümörleri Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Göz Tümörlerine Yaklaşım Nasıldır?

Gözde kanser olur mu?

Göz ve çevresinde iyi huylu veya kötü huylu (kanser) kitleler nadir gözükmekle birlikte, saptandığında, gözün ve hatta yaşam kaybına kadar varabilecek olumsuzluklar yaratabilir. Göz ve çevre dokularında yerleşen tümörlerin doğru tanısı, tedavinin zamanında yapılabilmesi yönünden önem taşır.Göz Hastalıklarının göz ve çevre dokulardan köken alan veya bu bölgeye metastaz yapan tümörleriyle ilgilenen bilim dalı ‘Oküler Onkoloji’ olarak adlandırılmaktadır.

Göz Tümörleri Nerede Bulunur?

Göz tümörleri göz içinde veya göz dışında (orbita, göz kapakları vs) yerleşim gösterebilir. Göz içinde yerleşim gösteren tümörler üveit (göziçi/göz ağ dokusu iltihabı) , katarakt, glokom (göz tansiyonu) gibi ikincil göz problemlerine neden olabilir veya karışabilir ve zaman kaybedilmesine yol açabilir. Bu nedenle şüpheli durumlarda muhtemel bir tümör mevcudiyeti olabileceği varsayılarak bir göz hastalıkları uzmanınca araştırılmalıdır.

Göz Tümörleri Nereden Kaynaklanır?

Göz tümörleri birincil olarak göz ve etrafındaki dokudan, ikincil olarak çevre dokulardan yayılma yoluyla ve uzak organlardan metastaz yoluyla oluşabilir. Göz içindeki tümörler gözün katmanlarından veya göz içi dokulardan kaynaklanır. Göz dışı tümörler de gözkapakları ve orbita gibi bölgelerden köken alır.

Göz Tümörlerinde Yaklaşım

Gözde yer alan kitleler tüm tümörlerde olduğu gibi iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Göz tümörlerinde bu ayırımın yapılması, uygulanacak tedavi yönteminin belirlenebilmesi için büyük önem taşır. Örneğin kötü huylu bir tümör söz konusuysa, takiple zaman kaybetmek hastanın hayatına mal olabilir. Buna karşılık iyi huylu bir tümörün yanılgıyla kötü huylu olarak tedavi edilmesi de gereksiz yere gözün ve görmenin kaybedilmesiyle sonuçlanabilir. Bu nedenlerle göz tümöründen şüphelenilen durumlarda mutlak bir göz hekimi tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Orbita Tümörleri nelerdir?

Gözün de içinde yer aldığı kemik yuva olan orbitadaki her türlü tümör, kist gibi kitleler oküler onkolojinin sorumluluk alanıdır. Orbita tümörleri hem çocukluk hem de erişkin çağda görülebilir. Gözün öne çıkması, çevresinde renk farklılıkları, görme değişiklikleri, çift görme gibi belirtiler verebilir. Çocukluk çağında rabdomiyosarkom adı verilen tümör çok önemlidir, hızla büyüme gösterir ancak doğru tanı konduğu takdirde tedavisi çok başarılıdır. Tanıda ileri radyolojik incelemeler (Manyetik Rezonans Görüntüleme ve Bilgisayarlı Tomografi) yardımcıdır. Hekimin biyopsi yapma isteği haklı görülmelidir.

Erişkinlerde genellikle damarsal kitleler (kavernöz hemanjiyom) gözlenebilir. Bunlar uzun süreler içinde gelişir, gözün dışarı çıkması, görmede azalma dikkat çekebilir. Bu tip kitleler cerrahi olarak çıkarılmaktadır.Erişkinlerde ani başlangıçlı ağrı, hareket kısıtlılığı, görme sorunları kapaklarda şişlikler yalancı tümör adı verilen iltahabi bir sorunu da işaret edebilir.

Tiroid bezi sorunları göze de yansıyarak göz çevresinde şişme, gözün dışa çıkması, ve hareket sorunlarına yol açabilir.

Kapak Tümörleri nelerdir ve tedavisi nasıldır?

Göz kapağı bölgesinde tümör gelişimi gözün diğer bölgelerine göre daha sıktır. Bu tümörlerin bir oküler onkoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunun belirlenmesi ve tedavinin ona göre planlanması gereklidir.Bu bölgede en sık bazal hücreli karsinom ve yassı hücreli karsinom adı verilen kötü huylu kitleler görülmektedir. Kapak cildinde geçmeyen ve kapanmayan yara, şekil bozukluğu, ülser, kanamalı bölgeler, sivilce gibi kabarıklıklar, renk değişiklikleri şüphe uyandırmalıdır.Uygun tedavi yapılırsa gerek tedavi gerekse estetik görünüm yönünden tatminkar sonuçlar almak mümkündür.

Melanom nedir?

Erişkin yaşta en sık görülen kötü huylu göz içi tümörü uvea melanomudur. Bu tümör göz içindeki pigment içeren hücrelerden kaynaklanır. Göz içinde mantar veya kubbe şekilli büyüme göstererek gözde retina dekolmanı, görme azalması, kanama gibi bulgulara yol açabilir. Erken evrelerde ışık çakması, geçici bulanık görme gibi fazla dikkat çekmeyen belirtiler verebilir.

Gözünün beyaz kısmında (sklera) siyah lekeler veya cildinde çok sayıda nevüs (ben) bulunan kişiler düzenli olarak göz dibi muayenesi yaptırmalıdır.Bir diğer durum göze rengini veren iris dokusunda meydana gelebilecek renk değişiklikleri ve kalınlaşmalardır. Zaman içinde büyüme gösteren bu tür bir leke için mutlaka göz hekimine danışılmalıdır.

Erken evrelerde kitle küçük ise tedavide lazer yöntemleri başarılı olabilmektedir. Daha ileri dönemlerde tedavide, tümörün yerleşimine göre, radyoterapi, plak tedavisi, cerrahi yöntemler kullanılabilir. Gecikmiş ve ilerlemiş olgularda ise gözün alınması gerekmektedir. Erken tanı ve uygun tedaviler ile gözün ve faydalı bir görmenin korunması mümkün olmakta ve hastaların yaşam kalitesi korunabilmektedir.

Tedavideki tüm gelişmelere ve başarılara rağmen uvea melanomu vücuda yayılma eğilimi gösteren bir kanser türüdür. Gelecekte metastaz riski taşıyıp taşımadığını öğrenmek isteyen hastalara tümör dokusundan örnek alınarak monozomi 3 adı verilen genetik sorun araştırması yapmak mümkündür.

Retinoblastom nedir?

Göz tümörleri çocukluk çağında da görülebilir. Çocukluk çağında en sık görülen göz içi tümörü retinoblastomdur. Kötü huylu bir tümör olan retinoblastomun en sık görüldüğü dönem doğumdan sonraki 3 yaşa kadardır. Bu tümörün ailesel geçişli ve veya sadece o çocukta ortaya çıkan (sporadik) olmak üzere iki klinik tipi vardır. Ailesel geçişli olgularda anne veya babada geçirilmiş veya hayatın bir döneminde gizli kalmış bir retinoblastom öyküsü vardır. Bu olgularda tümör her iki gözde ve birden çok sayıda gözlenir. Sporadik tipte ise ailede tümör öyküsü bulunmaz; hastalık genellikle tek bir gözde sınırlıdır.

Retinoblastomu olan çocukta saptanan bulgulardan en önemlisi göz bebeğine ışık tutulduğunda beyaz bir yansımanın alınmasıdır. Bu durum çeşitli nedenlerle çekilen fotoğraflarda da görülebilir. Normal bir çocukta fotoğrafta gözlerde kırmızı-pembe bir renk görülür. Her iki gözün eşit olmaması veya beyaz yansıma çok önemlidir ve acilen göz hekimine danışılmalıdır. Bunun yanında, çocukluk çağında gözlerde kayma (şaşılık), katarakt, glokom ve görme azlığı gibi şikayetler varsa altta yatan sebep retinoblastom olabilir. Bu nedenle göz muayenesi ve oküler onkoloji uzmanına danışma ihmal edilmemelidir.

Geçmişte retinoblastom tedavisi sadece gözün alınmasıyla sonuçlanırken; son yıllarda önemli aşamalar kaydedilmiştir. Geliştirilen kemoterapi (ilaçla tedavi) protokolleri, gözü kurtarma ve diğer tedavi yöntemlerinin uygulanmasına imkan verecek şekilde tümörde küçülme (kemoredüksiyon) oluşturarak başarıda önemli rol oynamıştır. Kemoredüksiyon adlı yöntem ile tümör küçüldükten sonra radyoterapi (plak tedavisi veya dışardan verilebilen ışın tedavisi), kriyoterapi (dondurma tedavisi) ve lazer tedavisi gibi yöntemlerin başarı şansı artmaktadır. Bu çocukların 7 yaşına kadar çok sık aralıklarla kontrol edilmesi gereği vardır.

Tedavide bilinmesi gereken bir diğer nokta, bu çocukların hayatın ileri evrelerinde ikinci bir kötü huylu tümörle karşılaşma riskinin normal çocuklara göre çok daha fazla olmasıdır.

Tedavide geç kalındıysa gözün alınması kaçınılmaz olabilecektir; bunun yanında gecikmiş olgularda yaşamsal risk de artmaktadır.

Ailesel retinoblastom öyküsü varsa veya 2. bir çocuk düşünülüyorsa anne-baba yeni çocuk sahibi olmadan önce mutlaka genetik danışmanlık almalıdır.

 

 

 

VN:F [1.9.17_1161]
Bu yazıyı değerlendiriniz:
Rating: 4.0/5 (28 votes cast)
Göz Tümörleri Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Göz Tümörlerine Yaklaşım Nasıldır?, 4.0 out of 5 based on 28 ratings

110 Responses to Göz Tümörleri Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Göz Tümörlerine Yaklaşım Nasıldır?

 1. berna diyor ki:

  mhb,
  babam hep gözünün ağrıdığını söylüyodu sonra
  babamın sol göz akında minik bi şişlik kabarcık olduğunu fark ettim bu neden kaynaklanır?

  • admin diyor ki:

   Merhaba,
   Tür OFtalmoloji Derneğinin halkımızı bilgilendirmek amaçlı olarak
   kurmuş olduğu “Gözsağlığı” Sitesine göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler.
   Bahsini ettiğiniz şey yüksek olasılıkla basit bir kist olabilir.
   Ancak bu çok önemli bir ağrı meydana getirmez.
   Bir göz doktoru tarafından değerlendirilmesinin tavsiye ederiz.
   Sitemize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.
   GÖZSAĞLIĞI

   • çağrı diyor ki:

    Gozumun icinde yaklasik 3 senedir siyah nokta var bu neyyin belirtisi acaba yardimci olursaniz sevinirim

    • fadibelli diyor ki:

     Siyah nokta büyümüyorsa büyük ihtimal nevüs olabilir. Ancak büyüyor ve kabarık ise
     alttan başka şeyler çıkabilir. Her halukarda mutlaka en yakın göz doktoruna başvurmanızda fayda var.
     Geçmiş olsun.

 2. Tural diyor ki:

  mhb
  annem goz tumoru hastasidir onun tedavisi varmi varsa lutfen bize bildiriniz
  yas 45
  thk

  • fadibelli diyor ki:

   Gözsağlığı sitesine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Göz tümörleri çok çeşitlidir. Her birinin tedavisi ayrı ayrıdır. Gözkapağında, konjunktivada, retinada olabilecek
   göztümörleri birbirinden farklı takip ve tedaviler gerektirir.
   Konu hakkında size yardımcı olabilecek kişi hastanızı muayene eden gözdoktorunuzdur.
   Geçmiş olsun.

 3. fatma diyor ki:

  Selam 4 yasonda bi kizim var gozunn beyaz kisminda dogustan siyah lekeler var.goz muayenesinde bize aileden gelen ve esimin nereli oldugunu sorarak, dogu kokenli bir aileden geldigi icin ve genellikle dogulu insanlarda gorulecegni ve endise edilecek bi durum olmadigi soylendi.boyle bir sey varmi aciklermisinz sizde

  • fadibelli diyor ki:

   Öncelikle hastanızı gören bir göz doktorunun önerileri sizi
   görmeyen uzaktan birinin tavsiyesinden daha değerli olduğunu hatırlatmak isteriz.
   Gözdeki lekelenmelerle ilgili ayrıntılı bilgileri sitemizden edinebilirsiniz.
   Gözsağlığı’na göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 4. serdar inci diyor ki:

  merabalar kızım 1 yaşında ve sitenizdeki bilgileri okudum bazı belirtiler aklıma takıldı. mesela fotoğraf ve video çekimlerinde gözünde beyaz parlamalar oluyor hemde bariz biçimde belirgin.ve bazen de direkt gözüne bakınca pul varmış gibi parladığını görüyorum. dışarıdan gören biriside hatta bu çocuğun gözünde lens mi var diye sormuştu. şimdi randevu alıp en kısa zaman da doktora götüreceğim. doğumdan sonra çocuk doktorları göz muayenesi 1 yasından sonra olacak demişlerdi. acaba geç kalmış sayılır mıyım. ilk fark ettiğim anda götürmeli miydim.ayrıca çocuklardaki tedavi nasıl oluyor . bilgilendiriirseniz memnun olurum. şimdiden teşekkürler.

  • fadibelli diyor ki:

   Genellikle bir belirtisi olmayan çocuklar bir yaşında göz doktoruna gitmesi tavsiye edilir.
   Ancak sizin şüphelendiğiniz bir şey varsa elbette ki daha erken hekime başvurmanızda yarar var.
   Tedavi çok çeşitli şekillderde olur, teşhisi kesinleşmemiş bir konuda tedaviden bahsedip sizi yanıltmak istemeyiz.
   Gözsağlığı’na göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 5. HAMİDE ŞAHİN diyor ki:

  Merhaba,
  Dedemde bulunan göz kapağı tümörü için görüşülen doktorlar ameliyat edilmesi ve parça alınıp incelenmesi gerektiğini söylemektedirler. Dedem buna sıcak bakmamakta eğer olmas ise sonucu ne olabilir. Eğer olursa düzelme süresi nekadardır ve ameliyettan sonra bizi bekleyen kötü sonuçlar nelerdir? Şimdiden teşekkür eder cevabınızı beklerim.

  • fadibelli diyor ki:

   Öncelikle hastanızı gören bir göz doktorunun önerileri sizi
   görmeden uzaktan birinin tavsiyesinden daha değerli olduğunu hatırlatmak isteriz.
   İleri yaşlarda ciltte veya göz kapağında görülen bazı lezyonlar iyi huylu da olabilir kötü huylu da.
   Bunların patolojik incelemesiyle mahiyetleri belirlenip tedavileri ona göre yapılmaktadır.
   Eğer parça alınmaz ise lezyonun iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu öğrenilemez, tedavisi de yapılamaz.
   Bunu yaptırmadığı taktirde riske girmiş olur.
   Gözsağlığı’na göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 6. Fatma halisdemir diyor ki:

  Mrb bebegimin gozunun beyaz kisminda ben vardoi gecen goz kapagini
  Kaldirip baktigimda kapaginin altinda kocaman bi siyah leke bakislarindada
  Sanki sasilik var bikac kisi selale goz mu bakis mi oyle seler dedi
  Artik sasilik cok problem deilde su leke lutfen yardimci olun

  • fadibelli diyor ki:

   Göz Sağlığı konusundaki ülkemizin tek uzmanlık meslek örgütü olan Türk Oftalmoloji Derneği’nin, halkımızı bilgilendirme amacını taşıyan GÖZSAĞLIĞI sitesine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Bebeğinizin kaç aylık olduğu bu sorunun cevaplanmasında çok önemli.
   Sitemizde ilk muayene ne zaman olmalı sorusunun anlatıldığı bölüm ve şaşılıkla alakalı kısımlar cevabınız için yeterli olmaz ise en yakın göz hekimine başvurmanızda fayda vardır.
   Sağlıklı günler dileklerimizle.
   GÖZSAĞLIĞI

 7. asi diyor ki:

  merhaba 24 yasındaym ilk kez busene göz kapagımın içerisinde bir buğday büyüklüğünde ama yuvarlak biey cıktı bu arpacık değil ne olabilir acaba?
  sadece elimle hissedebiliyorum sanki büyüdü 2 gün önce?

  • fadibelli diyor ki:

   Türk Oftalmoloji Derneği’nin halkımızı bilinçlendirmek amaçlı kurmuş olduğu “Gözsağlığı” sitesine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   İfade ettiğiniz şey enfeksiyon odaklı bir rahatsızlık olabileceği gibi pekala başka bir patoloji de olabilir.
   Durum ilerleyici olabileceğinden en yakın göz hekimine başvurmanızı öneririz.Konuyla ilgili en doğru bilgiyi sizi takip eden hekiminiz verebilir.
   Bizler burada sizden aldığımız kısıtlı bilgilerle tedavinize karardan ziyade tavsiyelerde bulunabiliriz.
   Geçmiş olsun.

  • mahe diyor ki:

   Bende de ayni sekilde bir doku olustu yaklasik 3-4 hafta oldu we biraz buyume var agri da yok yag arpacik olsa agri olurdu diyorlar sizce ne olabilir

   • fadibelli diyor ki:

    Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
    Arpacıkda da ağrı olabilir.
    En yakın göz hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz.
    Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
    Geçmiş olsun.

 8. furkan diyor ki:

  Annemde (41) göz beyazındaki tabaka komple hareketli ve yine beyaz kısımda gri lekeler var. Sizce ne olabilir

  • fadibelli diyor ki:

   Hareketli dediğiniz tabaka konjunktivadır ve öyle olması normaldir. Ancak sizin bu ifadenizle başka
   bir şeyi de tarif edebiliyor olabilirsiniz. Yapılacak en doğru şey bu soruyu göz hekiminize sormanızdır.
   Buradan hastayı görmeden tanı koymamız mümkün değildir. Gri lekelenme önemsiz bir şey de olabilir tehlikeli bir şey de.
   Geçmiş olsun

 9. Mery diyor ki:

  Öncelikle merhaba ben göz bebeğimin üst kısmında bir leke olduğunu farkettim. Leke sanki bordo ile siyah arasında bir renk. Bunun için ne yapmalıyım. Ne sebeple çıkmış olabilir?

  • fadibelli diyor ki:

   Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
   Bahsettiğiniz şey basit bir şey de olabilir,muayene
   etmeden tarifle bir fikir vermemiz söz konusu değildir.
   Tedavi gerektiren bir durum da olabilir.En yakın göz hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 10. elaa diyor ki:

  4 yıldır goz kapağımda şişlık var.bu sure ıcınde buyudu tabı.7mm kadar orbıta ıcıne doğru buyume yapmış.bıkac doktra gıttım alalım dıyenlerde oldu kalsın dıyenlerde oldu.gunluk hayatımı etkılemıo ama arada bı batma oluyo sızce napmalıyım

  • fadibelli diyor ki:

   Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
   muayene etmeden tarifle bir fikir vermemiz söz konusu değildir.
   Eğer size sıkıntı veriyorsa aldırmanızda fayda var.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun

 11. Nevriye diyor ki:

  Merhaba
  yiğenimin gözünde beyaz kısmında sivilce gibi birşeyler çıkıyor. yiğenim 25 aylık. ilk fark edildiğinde hemen doktora götürüldü. ilaç tadavisi gördü güneşe karşı alerji olabilir denildi. ilaç kullanımı bitince tekrar oluştu. bu süreç bir kaç kez aynı şekilde devam etti. ilaç tedavisi sonra düzelme sonra tekrar etme. şimdi ilaç kullandığı halde her iki gözündede çıktı. endoskopi yapılacaktı 10 gün önce. fakat doktora gittiğinde diğer gözünde de bulguya rastanınca endoskopiyi erteledi. ilaca devam etti. fakat 2 gündür sayıları arttı bu sivilcelerin. göz de kızarıklık ta mevcut. arada kaşıntı da yapıyor. konuyla ilgili bilgilendirir seniz sevinirim. tavsiyeleriniz nelerdir?

  • fadibelli diyor ki:

   Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
   Bahsini ettiğiniz şey allerji kaynaklı bir durum da olablir,başka bir şey de,muayene
   etmeden tarifle bir fikir vermemiz söz konusu değildir.
   En yakın göz hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 12. aysegul ozaras diyor ki:

  Merhaba benim 25 aylik oglum var 7 aylikken goz beyazinda grimsi ufak bir leke fark ettim hemen goz doktoruna goturdum goz hassastir sert bir cisimle gozune vurduysa cizilmistir dedi oglum buyume asamasinda oldugu icin goz yapisi buyudukce bu grimsi leke daha cok meydana cikti ve rengi biraz daha koyulasti 2 yasinda baska bir goz doktoruna goturdum o da iyi huylu bir tumor dedi goz muanesinde hersey normal cikti icim hic rahat degil tumor beni korkuttu ne gibi bir yol izlemem gerekiyor bu tumor daha buyur mu goze bir zarari olurmu ve ben bunu nasil anlayacagim nelere dikkat etmem gerekiyor tesekkur ederim

  • fadibelli diyor ki:

   Bahsettiğiniz şey nevüs benzeri bir durum (ben) olabilir.
   Bu da takip edilir. Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
   İçinizin rahat etmesi için tekrar göz hekimine başvurmanızda fayda vardır.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 13. Guner bal diyor ki:

  arkadasimin goz lenslerini taktim daha sonra kullanmayi biraktiktan sonra siddetli sekilde goz yasarmalarim oldu kisa sure sonra gozlerimde kasintilar basladi kanlandi ve yaralar cikti gozlerimde sislikler var ve batmalar meydana geliyor ayni zamanda goz bebeklerim buyuyor internetten arastirdim ve goz kisti belirtilerinde bunlarin hepsi var sizcede bu rahatsizligim kist olabilirmi? simdiden tesekkurler.

  • fadibelli diyor ki:

   Bir başkasına ait olan lensi kullanmak son derece sakıncalı bir durum.
   Söylediklerinize bakılırsa o lensi kullanma sonucunda böyle bir şey gelişmişse
   yani sadece lensle alakalı ise durum ciddidir ve mutlaka bir göz hekimine başvurmanız
   gerekir.
   Geçmiş olsun.
   GÖZSAĞLIĞI

 14. AYŞEGÜL HAYTA diyor ki:

  merhaba 26 yaşındayım benim gözümün beyaz yerinde birden fazla siyah noktalar var bu kötü bişi mi doktora gitmem gerekli neredeyse 1 yılı aşkın süredir var

  • fadibelli diyor ki:

   Merhaba,
   Buradan tanı koyup tedavi veremiyoruz.
   Siz de takdir edersiniz ki görmeden muayene etmeden bir şey söylememiz mümkün değildir.
   En yakın göz doktoruna gitmenizi tavsiye ederiz.
   Bize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   GÖZSAĞLIĞI

 15. eren diyor ki:

  Merhaba ben 18 yasindayim ve genellikle fotograf cekildigimde goz bebeklerim beyaz bir sekilde cikiyo bu tehlikeli mi acaba goz doktoruna gozukmelimiyim…

  • fadibelli diyor ki:

   Göze gelen dik gelen ışınlar retinanın kırmızı rengi ile refle verdiğinden genellike flaşla birlikte karanlıkta gözler kısmızı çıkar. Beyaz çıkması durumunda çektiğiniz fotoğraf makinesinin böyle bir özelliği olabilir, gelen ışınlar göze refle verecek açıda gelmemiştir ya da en kötüsü göz içerisinde retina da bir beyazlık var demektir. Üçüncü ihtimalin olup olmadığını anlamak için en yakınınızdaki göz hekiminize başvurmanızdan başka çareniz yoktur.
   Göz sağlığına göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

 16. zeynep diyor ki:

  Merhaba, benim göz kapağımda ve çevresinde küçük ve kendiliğinden kaybolan baloncuklar çıkıyor.Bunlar aynı gün ya da hemen ertesi gün kayboluyor. dokunduğumda sadece şişiklik hissediyorum herhangi bir sertlik yok. Nedeni ne olabilir?

 17. Levent diyor ki:

  Merhaba.Annem kalın bağırsak kanseri.4yıl tedavi gördü.Şu an torba ile yaşamını sürdürüyor.
  Birkaç ay önce göz altı torbasının içinde çıkan bir kitle için doktora gittik.
  Iltihap olduğunu söyledi.Krem ve damla verdi.Doktora annemin kanser hastası olduğunu belirttik fakat pek
  üzerine düşmedi.Şu an o kitle zamanla büyümekte ve annem gözünün içinde sürekli bir damarın atıp durduğunu söylüyor.Ne yapmamızı önerirsiniz ya da nereye gitmemizi tedaviyi istanbulda gördü ama biz İstanbul dışında yaşıyoruz.Birebir doktoru ile görüşme imkanımız şu an için yok.Buradaki herhangi bir onkoloji uzmanına gidip onun yönlendirdiği bir doktorla mı görüşmeliyiz.Açıkcası ne yapacağımı bilmiyorum.
  Teşekkürler.

  • fadibelli diyor ki:

   Geçmiiş olsun.
   Yine bir göz hekimine başvurup önceki hastalıklarını ve en son hekimin görmesinden sonra da lezyonun büyüdüğünü
   ifade ederseniz sanırım daha farklı yaklaşılabilir.
   Bunun için onkoloğunuzun yönlendirmesi gerekmiyor, ancak hastalığının tanısının ve şu andaki durumunun
   ifade edildiği bir yazıya ihtiyacınız olabilir.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür eder acil şifalar dileriz.
   Gözsağlığı

 18. eda diyor ki:

  Meraba goz kapagmın uzerinde 1 yıldır gecmeyen bir sislik var gecen sene ameliyat olmama ragmen surekli sisiyor ve mikrop kapıyo.bircok doktora gittim ve hicbir cozum bulamadlar bu sislik ne olabilir??

  • fadibelli diyor ki:

   Gözsağlığına göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Şişlik nedeni ödem veya enflamasyon olabilir. En yakın göz doktoruna
   gidip takipleri tek bir doktor üzerinden yaptırırsanız sonuca ulaşırsınız.
   Her seferinde başka bir doktora gitmek tekrar başa dönmektir.
   Geçmiş olsun.
   Gözsağlığı

 19. tuğba diyor ki:

  Merhaba
  7 yaşında ki oğlumun gözünün beyaz kısmında ve alt dış kısmında şişmeler oluyor ve bi süre sonra kendiliğinden iniyor. Alerjik dendi ama bu tanı beni pek rahatlatmadı. Ne yapmalıyım?

  • fadibelli diyor ki:

   Bu allerjik olabilir. Ama muayene eden göz hekiminizin verdiği izahatle rahatlamadıysanız muhtemelen burada yazmış olduğunuz bir cümlelik
   bilgiye karşılık verilen cevapla da rahatlamayacaksınızdır.
   Tekrar bir göz hekimine gidip muayene ettirmenizde yarar var.
   Geçmiş olsun.

 20. Sefa diyor ki:

  ben 17 yasindayim gozumde yuvarlak kirmizilik var. kucuklukden beri var 6 yasindan beri ve gidmio avusturyada kaliyorum doktorlara gösterdim alerhiden gelio dediler ama alerjiden gelse her tarafi kizarir ama 11 sene oldu gidmedi 12 ci ayda doktora turkiyeye gidcem ve anlamioruk ne den geldigini yardim edin lutfen

  • fadibelli diyor ki:

   Böyle bir problem için buradan verdiğiniz bilgilerle keşke yardımcı olabilseydim.
   Söylediğiniz şey allerji de olabilir başka hastalıklar da.
   Görmeden bir şey söylemek veya bir tedavi önermek doğru olmaz.
   Türkiyeye geldiğinizde derdinizi rahatça anlatacağınız bir göz doktoruna gitmenizde
   fayda var. Geçmiş olsun.

 21. yasin t diyor ki:

  Sa bn 25 yasindayim gozum d de mavi renkt e katarakt oldugunu soyledi doktor ve bn bugun goz kapagimin az alatinsa sivilce bnzeri siyah bi sey oldugunu fark ettim bu nedir sizce. Tskr ederim

  • fadibelli diyor ki:

   Bu lezyonu göremediğim için bir cevap veremiyorum en yakın göz hekimine başvurmanızda yarar var.

 22. ESRA diyor ki:

  Merhabalar kısa bir süre önce muayene oldum.Doktorum önce cihazlarla ölçtü ve göz derecem -6.25 ve -6.00 çıktı.gözlük derecemin ise -1.50 ve -1.25 olarak çıktı doktorum ilaç damlatarak tekrar baktılar cihazda bu uygulama sonunda -3.25 ve -3.00 olarak çıktı. doktorum gözlerimde uyumsuzluk olduğunu ve sağ gözün içinde iki adet kist olduğunu söylediler. sizce bu uyumsuzluk kiste bağlı olabilir mi?

  • fadibelli diyor ki:

   Tam olarak kistin lokalizasyonu önemli. Damla damlatıldıktan sonraki alınan ölçüm daha önemlidir.
   Bu farklılıklar “uyum” diye tabir edilen bir durumun neticesindendir, sizin anladığınız
   uyum ile orada accomodation sözcüğünün karşılığı olarak kullanılan uyumdan farklı bir durumdur.
   Geçmiş olsun.

 23. nurdan Kaya diyor ki:

  Merhaba Benim sadece sol taraftaki gözümde şişme ve morluklar oluşuyor. Genizeti amaliyatı olacaktım ama bir küçük parça gördüklerini söyleyin benim orbital için bir ilaçlı ultrasyon çekilmesi gerektiğini söylediler.Acaba tümör olma alasılığı varmıdır. Teşekür ederim.

  • fadibelli diyor ki:

   Şişliği neyin yaptığının bulunması önemli. O bulunmadan cerrahi müdahale yapılmaması isabettir.
   Her türlü ihtimal olabilir.
   Geçmiş olsun

 24. yeliz uğur diyor ki:

  merhaba,2 yıl önce gözümün ucunda beyaz kısmına yapışık,dıştan görünmeyen bir kist için Celal Bayar Üniv.Hastanesine gittim.muayene eden hekim,profesör doktor olan değerli hocalarımızdan birini çağırdı.hocamız muayene ettikten sonra bunun iyi huylu bir kist olduğunu hiçbir tedaviye gerek olmamakla birlikte,büyüyebileceğini ve beni sadece estetik açıdan rahatsız edebileceğini eğer istersem o zaman keyfi olarak kisti aldırabileceğimi söyledi.(herhangi bir test yapılmadı yalnızca o anda elinde olan bir ışıkla baktı) ben de bu açıklamalardan son derece müsterih oldum.ancak son 1 haftadır o bölge oyuluyor gibi ağrıyor.zaman zaman sol gözümden yaş akıp batma hissi oluyor.yüksek dozlu ağrı kesiciler işe yaramıyor.merak ettiğim;acaba iyi huylu bir kist 2 yıl sonra kötü huyluya çevirir mi?ne yapmalıyım?

 25. özlem diyor ki:

  gözümün renkli kısmında siyah bir nokta var.Nedir bu kötü birşey midir? endişeleniyorum.

  • fadibelli diyor ki:

   Her hasta kendince değerlendirilir, görmeden öneride bulunmak doğru değildir.
   Göz hekiminize görünmeniz ve tavsiyelerine uymanızı öneririz.
   Geçmiş olsun.

 26. Betül diyor ki:

  Merhaba.Yaşim 40 Gozlerimde flaşli foto.cekimlerinde sariya yakin beyazimsi parlamalar oluyor.Astigmat da var.O yuzden 3 senedir gzluk kullaniyorum.Bilgi verirmisiniz?

  • fadibelli diyor ki:

   Her hasta kendince değerlendirilir, görmeden öneride bulunmak doğru değildir.
   Göz hekiminize görünmeniz ve tavsiyelerine uymanızı öneririz.
   Geçmiş olsun.

 27. dmt diyor ki:

  merhabalar gözümün beyaz kısmında hafif bir kızarıklık var ve sanki sivilce büyüklüğünde şişlik var nedeni ne ola bilir tşk

  • fadibelli diyor ki:

   Her hasta kendince değerlendirilir, görmeden öneride bulunmak doğru değildir.
   Göz hekiminize görünmeniz ve tavsiyelerine uymanızı öneririz.
   Geçmiş olsun.

 28. sudenaz çakır diyor ki:

  dayım melanom ön tanısı ile gözünden ameliyat oldu patoloji sonucunda hücrelerin tamamıölü görünümlüdür mitoz görülmemiştir hücreler melanom görünümlü olmakla beraber canlı kanser hücresine rastlanılmadığından kesin teşhis konulamamıştır şeklinde geldi bu nedemek teşekkürler

  • fadibelli diyor ki:

   Hastanızı görüp muayene edemediğimiz için herhangi bir öneri veya açıklama yapamıyoruz.
   Her hasta kendince değerlendirilir, görmeden öneride bulunmak doğru değildir.
   Göz hekiminize görünmeniz ve tavsiyelerine uymanızı öneririz.
   Geçmiş olsun.

 29. merve albayrak diyor ki:

  Slmlar 11 aylik bebegimde sol gözde tümör var retina icinde e evresinde kemoterapi görüyoruz ama hocamiz %%40 50 sansuniz var dedi bilmiyoruz napabiliriz faydadi olurmu acaba…

  • fadibelli diyor ki:

   Bebeklikteki tümörlerde kemoterapi tedavi seçenekleri arasındadır,
   ancak her hasta kendince değerlendirilir, görmeden öneride bulunmak doğru değildir.
   Göz hekiminize bu konuda güvenin ve tavsiyelerine uyun.
   Acil şifalar dileklerimizle.

 30. oya diyor ki:

  sabah uyandığımda üst göz kapağımın içinde küçük biz şişiklik var siğil mi arpacık mı ayırt edemiyorum. arada batışıyor. Neden oluşuyor? Ve nasıl geçer? Teşekkür ederim

  • fadibelli diyor ki:

   Her hasta kendince değerlendirilir, görmeden öneride bulunmak doğru değildir.
   Göz hekiminize görünmeniz ve tavsiyelerine uymanızı öneririz.
   Geçmiş olsun.

 31. Ümit diyor ki:

  Hocam benim gözümle burnumun arasında (Kaş ortasinin aşağı kısmı gibi biyer oluyo) siyah leke var ama şiş filan değil ben gibi duruyor orda bi sıkıntı çıkarırımı ilerleyen zamanda?

  • fadibelli diyor ki:

   Her hasta kendince değerlendirilir, görmeden öneride bulunmak doğru değildir.
   Göz hekiminize görünmeniz ve tavsiyelerine uymanızı öneririz.
   Geçmiş olsun.

 32. Ada diyor ki:

  Benim sağ gözümde 4 gündür kızarıklık batma Ağrı sulanma göz kapağında şişlik Bulanık görme ve iç çukurunda büyüme var içine doğru neden size ?

  • fadibelli diyor ki:

   Her hasta kendince değerlendirilir, görmeden öneride bulunmak doğru değildir.
   Göz hekiminize görünmeniz ve tavsiyelerine uymanızı öneririz.
   Geçmiş olsun.

 33. elif yağcı diyor ki:

  merhabalar,
  kızımın doğuştan sağ gözünün retina ve beyaz kısmını biraz kaplayan bir kitle var. doğduğundan beri takip ediliyor ve epibulbar dermoid kist ( tumor ) teşhisi konuldu ve takip edelim denildi. birkaç prof. gösterdik. kimisi hemen alınması gerektiğini söylüyor, kimisi bekleyelim diyor, kimisi amelıyat suan riskli olabilir diyor. ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. kızım 20 aylık oldu. gözünde astigmat ve hipermetrop saptandı ve gözlük tedavisine başlanılacak. amelıyat yaptırmalımıyız ? yoksa daha beklemelimiyiz. riskleri nelerdir. nasıl bir yol izleyeceğimizi şaşırdık.

  • fadibelli diyor ki:

   Dermoid kistin tedavisi acil değildir.
   Ancak her hasta kendince değerlendirilir, görmeden öneride bulunmak doğru değildir.
   Göz hekiminizin tavsiyelerine uyunuz.
   Geçmiş olsun.

 34. Kumsal secgin diyor ki:

  Merhabalar benim gözlerim doğuştan farklı renkli biri açık kahve diğeri koyu bundan rahatsız oluyorum kalıcı bir tedavisi var mı ?

  • fadibelli diyor ki:

   Heterokromia (iris renklerinin farklı olması hali) nın kalıcı bir tedavisi yoktur. Altta yatan başka hastalık var mıdır diye
   mutlaka araştırılması lazımdır. En yakın göz doktoruna gidip muayene olmanızda fayda var.

 35. filiz diyor ki:

  Merhaba benim 5 aylik yegenim var..flaşlı cektigim fotograflarda bir gözü sari diger gözü kirmizi cikiyor. Internette yaptigim arastirmalara göre bu durumun bazi tümörlerin habercisi olduguna dair bilgiler edindim.. ailesine telaşa vermekten cekindigim icin ablama da bisey söyleyemiyorum.sizce bu durumda ne yapmaliyim? Lütfen yardimci olurmusunuz

  • fadibelli diyor ki:

   Telaşa geç düşmek daha tehlikelidir. Bir an önce
   en yakın göz hekiminize görünmenizde fayda var.
   Geçmiş olsun.

 36. yaseminn diyor ki:

  Merhabalar babamın göz pınarındaki et parçasında kıl çıkıyor ve ağrıdığını söylüyor ve kıllar aldıkça tekrar çıkıyor sebebi ne olabilir?

  • fadibelli diyor ki:

   Muayene edilmeden verilen bilgi sizi yanlış yönlendirebilir.
   En yakın göz hekiminize görünmenizde fayda var.
   Geçmiş olsun.

 37. derin diyor ki:

  merhaba ben wattpad adlı sitede kitap yazarıyım ve başlayacağım hikayedeki ana karakter göz kaseri bir kız olarak düşündüm ama gözkanseriyle ilgili peki birşey bilmiyorum eğer mümkünse sorularımı cevaplayabilirmisiniz ?
  1)bir kaza sonucu bir insan kör kalabilrimi ?
  2)bir kaza sonucu bir insan göz kanseri olabilirmi ? yoksa doğuştanmıdır ?
  3)göz kanseri ölüme yol açarmı?
  4) göz kanseri olan birisinin gözüne bir cisim geldiğinde gözü morarırmı acırmı yada kızarırmı?
  5)herhangi bir yaşta göz kanseri olunabilirmi ?
  şimdiden teşekkür ederim

  • fadibelli diyor ki:

   Gözsağlığına göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Travmanın şiddetine göre göz anatomik olarak sağlam dursa da görme kaybı olabilir.
   Retinoblastom ölüme yol açabilir.
   Tümörlü göz vasküler yapısına göre kanamaya daha meyilli olabilir
   Göz tümörleri herhangi bir yaşta görülebilir.
   Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 38. Sbal diyor ki:

  Merhaba benim oğlum 20 yaşında resimde şağ göz kırmızı çıkarken sol göz beyaz parlak renkte görünüyor(sol göz miyop 2 derece) sitenizdeki yazıları görünce korktum açıkçası neden olabilir ve neredeki hastaneye başvurmalıyım.

  • fadibelli diyor ki:

   Kişiye özel sağlık durumunun öğrenilmesi ancak muayene ile mümkün olmaktadır.
   En yakın göz hekimi tarafından muayene edilmenizde yarar var.
   Geçmiş olsun.

 39. Hakan diyor ki:

  Benim sağ ve sol göz kapağımda 3 seneyi aşkın süredir şişlik var. O sene akciğerlerimde nodül tespit edildi. Akciğer nodüllerimin korkulacak bir şey olmadığı bana söylendi. Gözlerimde ki şişliği de doktor almayı teklif etti şalazyon olarak yorumladı. Aldırmadım şimdi farkettim sağ alt göz kapağımda da o şişlikten mevcut. Açık söylemek gerekirse korkuyorum. Sizden bir şey rica ediyorum -sitemize hoş geldiniz lütfen doktora görünün- dışında içi ürpermiş bu insana bir şeyler söylemeniz. Belki benim pimpirikliğim ama sağ ve sol elimde de anlamsız kırmızı nokta şeklinde şeyler çıktı. Muhtemelen kanserim ama korkuyorum. Mutlu geceler…

  • fadibelli diyor ki:

   Kişiye özel sağlık bilgileri ancak muayene ile mümkün olmaktadır.
   En yakın göz hekimi tarafından muayene edilmenizde yarar var.
   Geçmiş olsun.

 40. Ümran diyor ki:

  Babaannemin gözünün önünde küçük bir sivilce vardi ve patlatti.patlattıktan sonra gözünun onunde büyümeye basladi.doktara götürdük.ameliyatla gören gözünü alacaklardi.bizde buna izin vermedk ama ne ypmamz gerekir?yarann iyilesmesi icn.

  • fadibelli diyor ki:

   Kişiye özel sağlık bilgileri ancak muayene ile mümkün olmaktadır.
   En yakın göz hekimi tarafından muayene edilmenizde yarar var.
   Geçmiş olsun.

 41. Ali hadim diyor ki:

  Merhaba,
  kızım 19 aylık gözünün bir tanesinde beyaz kısmında bir siyahlık bulunmakta. Şu an fark ettiğimizden bu yana boyutunda bir değişiklik olmadı. Çocuk doktorumuz takip edin. Şu an doktora gitsenizde muayane zor olduğu için bekletmekte. Bu durum ne olabilir.

  tşk.

  • fadibelli diyor ki:

   Her yaşta göz muayenesi mümkündür.Çocuğunuzu mutlaka bir göz hekimi tarafından muayene ettirmelisiniz.
   Geçmiş olsun.

 42. ali barut diyor ki:

  Merhaba yaklasık 1 senedir gözümün sağ gözümün en köşesinde dibinde yani bir şişlik var acaba bu nedir kanser değilim umarım. Yardım ederseniz tesekkür ederim lütfen yardım edin acil e posta filan atabilirsiniz merak ediyorum çok kötü duruyor ufak ama iğrenç hastaneye gidicem en kısa zamanda

  • fadibelli diyor ki:

   Bu sitenin amacı hasta teşhis ve tedavisi değil doğru bilgiyi vermek amaçlıdır.
   Mutlaka bir göz hekimi tarafından muayene edilmelisiniz.
   Geçmiş olsun.

 43. Almanya diyor ki:

  Selamlar

  Oglum 17 yasinda göz tenbellgi var sol gözde 20% görüyor. Sag gözü ise 100% ve ayne problem bendede varsol 2 sag100% görüyor
  Simdi 17 yasinda oldugu icin tenbel göze pek sans vermiyor göz hekimimiz ama biz buna ragmen göz aktif okulluna kayit oldukbir yigin antraman ediyorar gözü..
  Fakat benim dikkatimi ceken oglumun resimlerde gözü (göz tenbelli) olan sol gözü beyaz cikiyor iphonla cekilmis resimlerde fakat sadece sol göz.. En azindan bir 20 resiminde öyle fakat göze normal canli baktiginizda hic birsey yok neassiik ne kayma hic..
  Göz doktorumuz gz testi yapti iste pupilleyi genisleterek gözün derecesine bakti özel bir göz damlasiyla.. Ve bu resimedeki solgözün beyazligi dikkatimmi cekince göz hekimini aradim esidedahiiye uzmmani odugu icin özel zaman ayirdigöz dokturuuz bana ve dedikki oglunuzun gözünnü muhayne ettim eger tehlikeli birsey olsaydi kesin görürdün dedi
  Fakat icim rahat degil cok tedirginim cidden allah korusun göz retinada birsey olsaydi normal o göz damlasi pupilla büyütücüsü kontrollnde cikarmiydi?
  Yani ultrasol gibi birsey yapmadi… Fakat iki yilönce rutin beyin mrt yaptirmistik hersey temizdi

  Beni aydinatirsaniz cok memnun ouru sididen tesekürler

  • fadibelli diyor ki:

   Bu sitenin amacı hasta teşhis ve tedavisi değil doğru bilgiyi vermek amaçlıdır.
   Sorununuzu sizi bizzat muayene eden hekim tarafından çözülebilir.
   Geçmiş olsun.

 44. talat aksan diyor ki:

  benim sag gozume doktorlar c2 (1550m/c) =22.14mm ve c1 (1550/8) = 15.40mm buyuklugunde tumor teshisi koydular ve tumorun kotu huylu oldugunu soylediler bu buyuyen bir tumor dediler kisacasi gozun alinmasi gerektigini soylediler ben ikamet olarak yurtdisinda kaliyorum acaba turkiyeye gelsem herhangi bir tedavi yontemi bu sartlar altinda uggulanabilinirmi? yani demek istedigim herhangi bir tedavi uygulanarak gozum kurtarilabilinirmi? lutfen bana cevabini yollarmisiniz saygilar.

  • fadibelli diyor ki:

   Bu sitenin amacı hasta teşhis ve tedavisi değil doğru bilgiyi vermek amaçlıdır.
   Sorununuzu sizi bizzat muayene eden hekim tarafından çözülebilir.
   Göz tümörleri ile ilgilenmekte olan başarılı hekimlerimiz bulunmaktadır.
   Geçmiş olsun.

  • fadibelli diyor ki:

   Kişiye özel sağlık durumunun öğrenilmesi ancak muayene ile mümkün olmaktadır.
   En doğru bilgiyi göz hekiminizden edinebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 45. tugba diyor ki:

  Merhaba. Benim sag goz kapagimda bi sislik var gozle olabilecek bi rahatsizlik degildir diye genel cerraha gitmistim onlar anlamadi ama bilmiyoruz dediler cok sasirdim beni plastik cerrahina yonlendirdiler. Ona da cok sadirdim gittim kadin eliyle elledi bu kitle dedi istersen aliriz dedi. Fakat 1 yil once gittigim cerrahta damar genislemesi bisey olmaz demisti. Ben ya damarsa dedim. Damarsa uclarini yakariz dedi. Hic guven vermediler acikcaksi tesekkur edip ciktim. Sag goz kapagimin ustunde sert damar gibi ama damar sisligide olmayabilir belirgin goz hastaliklarina mi gitmem gerekiyor. Gozume bisey olur diye korkuyorum acikcasi. Cunku gozkerimde herhangi bir problem yok gorme acisindan..

  • fadibelli diyor ki:

   Tarif ettiğiniz şeyin mahiyetini lazerin sizin için uygun olup olmadığını
   ancak o gözü muayene eden GÖZHEKİMİ söyleyebilir.
   En yakın “Göz” hekiminize muayene olmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

 46. gülşen diyor ki:

  Merhabalar benim 4 yaşında bi kızım var her iki gözünde siyah lekeler oluşmuş ne olabilir

  • fadibelli diyor ki:

   Tarif ettiğiniz durumun mahiyetinin ne olduğunu
   ancak o gözü muayene eden hekim söyleyebilir.
   En yakın göz hekiminize muayene olmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

 47. elif diyor ki:

  Vereceğiniz bilgiler içün şimdiden teşekkürler… oğlum şuan 4yaşında 1yaşındayken farkettik. Sol gözü ile burun arasındaki orbital boşluğunda şişlik var. Şuana kadar çocuğun oradan şikayet edeceği bir belirtti olmadı sadece arada ovuşturuyor.. kötü birşey olabilir mi. küçük olduğu içinde makinelere sokmak istemiyoruz..

  • fadibelli diyor ki:

   Halkımızı göz hastalıkları ve sağlığı konusunda doğru bilgilendirmeyi amaçlayarak
   kurulan “Gözsağlığı” sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Hasta görülüp muayene edilmeden buradan teşhis edilip tedaviye geçilmesi olanaksızdır.
   Tarif ettiğiniz şeyin mahiyetini ancak o gözü muayene eden hekim söyleyebilir.
   Çocuk küçük diye “makinelerden uzak tutmak”la iyilik yapmıyorsunuz, geç kalınmaması
   gereken bir durum da olabilir ama bunun kesin cevabını beklemeden almalısınız.
   En yakın göz hekiminize vakit geçirmeden muayene olmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

 48. aliosman diyor ki:

  Benim bütün flashla çekilen fotoğraflarımda 2 göz bebeğimde beyaz çıkmasına rağmen yanımda çekilen diğer kişilerin hiçbirinde böyle bir problem yoktu. Haberleri okuyunca bu tanının bende de olduğunu farkettim. Aynı zamanda gözüme ışık vurduğunda beyaz bi yansımada olmakta. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler…

  • fadibelli diyor ki:

   Halkımızı göz hastalıkları ve sağlığı konusunda doğru bilgilendirmeyi amaçlayarak
   kurulan “Gözsağlığı” sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Hasta görülüp muayene edilmeden buradan teşhis edilip tedaviye geçilmesi olanaksızdır.
   Görmüş olduğunuz şeyin mahiyetini ancak gözünüzü muayene eden hekim söyleyebilir.
   En yakın göz hekiminize muayene olmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

 49. Yunus diyor ki:

  İyi günler. Gözlerimin her ikisinin yüzeyinde kıl yumağına benzer parçalar olduğunu düşünüyorum. Özellikle beyaz bir kağıda veya duvara baktığımda bunu net olarak hissediyorum. Bu bir kaç noktada var yani gözün gören kısmına yayılmış durumda. Bununla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • fadibelli diyor ki:

   Halkımızı göz hastalıkları ve sağlığı konusunda doğru bilgilendirmeyi amaçlayarak
   kurulan “Gözsağlığı” sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Siz de takdir edersiniz ki hasta görülmeden muayene edilmeden buradan teşhis edilip
   tedaviye geçilmesi olanaksızdır.
   Görmüş olduğunuz şey normalde şeffaf olan vitreusun bazı kısımlarda şeffaflığını
   yitirip görünür hale gelmesidir. Ancak bunun nedenini gözünüzü muayene eden
   hekim söyleyebilir.
   En yakın göz hekiminize muayene olmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

 50. Elif yılmaz diyor ki:

  Selam
  Benim gözüm fotoğraflarsa sarı çıkıyo tümör olma ihtami kesinmidir ? Lütfen cevap verirmisiniz 🙁 yaşım 16 .

  • fadibelli diyor ki:

   Halkımızı göz hastalıkları ve sağlığı konusunda doğru bilgilendirmeyi amaçlayarak
   kurulan “Gözsağlığı” sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Siz de takdir edersiniz ki hasta görülmeden muayene edilmeden buradan teşhis edilip
   tedaviye geçilmesi olanaksızdır.
   En yakın göz hekiminize muayene olmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

 51. gamze diyor ki:

  Gözümün etrafında sivilce gibi nokta kabarıklar oluşuyor bazen gidiyo bezen geliyo kaşınıyor ne olduğunu bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim

  • fadibelli diyor ki:

   Halkımızı göz hastalıkları ve sağlığı konusunda doğru bilgilendirmeyi amaçlayarak
   kurulan “Gözsağlığı” sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Siz de takdir edersiniz ki hasta görülmeden muayene edilmeden buradan teşhis edilip
   tedaviye geçilmesi olanaksızdır.
   En yakın göz hekiminize muayene olmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

  • fadibelli diyor ki:

   Buradan hastayı görmeden teşhis koyamıyoruz.
   Tarif ettiğiniz durumun hakkında sizi ancak o gözü muayene eden “Gözhekimi” aydınlatabilir.
   En yakın göz hekiminize muayene olmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.
   Gözsağlığı.

 52. Hena diyor ki:

  Kardeşim şuanda 14 yaşında ve geçen gün , yaklaşık 8 yasindayken
  çekilmiş olduğu fotograflara bakarken farkettik .bir gözü Sarı diğeri kırmızı parlıyor tüm flashla çekilen fotoğraflarında.
  Bu nedir? sadece beyaz parladığında mi tümör oluyor?ve geç farkettik ama şimdiye kadar gözü konusunda bir problem çıkmadı Sizce ilerlemiş midir? : (
  Yardım eder misiniz?

  • fadibelli diyor ki:

   Halkımızı göz hastalıkları ve sağlığı konusunda doğru bilgilendirmeyi amaçlayarak
   kurulan “Gözsağlığı” sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Siz de takdir edersiniz ki hasta görülmeden muayene edilmeden buradan teşhis edilip
   tedaviye geçilmesi olanaksızdır.
   İki gözün flaş ışığında birbirinden farklı renk ve şiddette refle vermesi her zaman altta
   yatan bir hastalığın göstergesi olmayabilir farklı açılardan da gelen ışıkla birlikte
   refle de farklı olabilir.
   Bu durumda yakınınızı en yakın göz hekiminize vakit geçirmeden muayene ettirmenizi
   tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun.

   Gözsağlığı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir