Göz Tümörleri Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Göz Tümörlerine Yaklaşım Nasıldır?

Gözde kanser olur mu?

Göz ve çevresinde iyi huylu veya kötü huylu (kanser) kitleler nadir gözükmekle birlikte, saptandığında, gözün ve hatta yaşam kaybına kadar varabilecek olumsuzluklar yaratabilir. Göz ve çevre dokularında yerleşen tümörlerin doğru tanısı, tedavinin zamanında yapılabilmesi yönünden önem taşır.Göz Hastalıklarının göz ve çevre dokulardan köken alan veya bu bölgeye metastaz yapan tümörleriyle ilgilenen bilim dalı ‘Oküler Onkoloji’ olarak adlandırılmaktadır.

Göz Tümörleri Nerede Bulunur?

Göz tümörleri göz içinde veya göz dışında (orbita, göz kapakları vs) yerleşim gösterebilir. Göz içinde yerleşim gösteren tümörler üveit (göziçi/göz ağ dokusu iltihabı) , katarakt, glokom (göz tansiyonu) gibi ikincil göz problemlerine neden olabilir veya karışabilir ve zaman kaybedilmesine yol açabilir. Bu nedenle şüpheli durumlarda muhtemel bir tümör mevcudiyeti olabileceği varsayılarak bir göz hastalıkları uzmanınca araştırılmalıdır.

Göz Tümörleri Nereden Kaynaklanır?

Göz tümörleri birincil olarak göz ve etrafındaki dokudan, ikincil olarak çevre dokulardan yayılma yoluyla ve uzak organlardan metastaz yoluyla oluşabilir. Göz içindeki tümörler gözün katmanlarından veya göz içi dokulardan kaynaklanır. Göz dışı tümörler de gözkapakları ve orbita gibi bölgelerden köken alır.

Göz Tümörlerinde Yaklaşım

Gözde yer alan kitleler tüm tümörlerde olduğu gibi iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Göz tümörlerinde bu ayırımın yapılması, uygulanacak tedavi yönteminin belirlenebilmesi için büyük önem taşır. Örneğin kötü huylu bir tümör söz konusuysa, takiple zaman kaybetmek hastanın hayatına mal olabilir. Buna karşılık iyi huylu bir tümörün yanılgıyla kötü huylu olarak tedavi edilmesi de gereksiz yere gözün ve görmenin kaybedilmesiyle sonuçlanabilir. Bu nedenlerle göz tümöründen şüphelenilen durumlarda mutlak bir göz hekimi tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Orbita Tümörleri nelerdir?

Gözün de içinde yer aldığı kemik yuva olan orbitadaki her türlü tümör, kist gibi kitleler oküler onkolojinin sorumluluk alanıdır. Orbita tümörleri hem çocukluk hem de erişkin çağda görülebilir. Gözün öne çıkması, çevresinde renk farklılıkları, görme değişiklikleri, çift görme gibi belirtiler verebilir. Çocukluk çağında rabdomiyosarkom adı verilen tümör çok önemlidir, hızla büyüme gösterir ancak doğru tanı konduğu takdirde tedavisi çok başarılıdır. Tanıda ileri radyolojik incelemeler (Manyetik Rezonans Görüntüleme ve Bilgisayarlı Tomografi) yardımcıdır. Hekimin biyopsi yapma isteği haklı görülmelidir.

Erişkinlerde genellikle damarsal kitleler (kavernöz hemanjiyom) gözlenebilir. Bunlar uzun süreler içinde gelişir, gözün dışarı çıkması, görmede azalma dikkat çekebilir. Bu tip kitleler cerrahi olarak çıkarılmaktadır.Erişkinlerde ani başlangıçlı ağrı, hareket kısıtlılığı, görme sorunları kapaklarda şişlikler yalancı tümör adı verilen iltahabi bir sorunu da işaret edebilir.

Tiroid bezi sorunları göze de yansıyarak göz çevresinde şişme, gözün dışa çıkması, ve hareket sorunlarına yol açabilir.

Kapak Tümörleri nelerdir ve tedavisi nasıldır?

Göz kapağı bölgesinde tümör gelişimi gözün diğer bölgelerine göre daha sıktır. Bu tümörlerin bir oküler onkoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunun belirlenmesi ve tedavinin ona göre planlanması gereklidir.Bu bölgede en sık bazal hücreli karsinom ve yassı hücreli karsinom adı verilen kötü huylu kitleler görülmektedir. Kapak cildinde geçmeyen ve kapanmayan yara, şekil bozukluğu, ülser, kanamalı bölgeler, sivilce gibi kabarıklıklar, renk değişiklikleri şüphe uyandırmalıdır.Uygun tedavi yapılırsa gerek tedavi gerekse estetik görünüm yönünden tatminkar sonuçlar almak mümkündür.

Melanom nedir?

Erişkin yaşta en sık görülen kötü huylu göz içi tümörü uvea melanomudur. Bu tümör göz içindeki pigment içeren hücrelerden kaynaklanır. Göz içinde mantar veya kubbe şekilli büyüme göstererek gözde retina dekolmanı, görme azalması, kanama gibi bulgulara yol açabilir. Erken evrelerde ışık çakması, geçici bulanık görme gibi fazla dikkat çekmeyen belirtiler verebilir.

Gözünün beyaz kısmında (sklera) siyah lekeler veya cildinde çok sayıda nevüs (ben) bulunan kişiler düzenli olarak göz dibi muayenesi yaptırmalıdır.Bir diğer durum göze rengini veren iris dokusunda meydana gelebilecek renk değişiklikleri ve kalınlaşmalardır. Zaman içinde büyüme gösteren bu tür bir leke için mutlaka göz hekimine danışılmalıdır.

Erken evrelerde kitle küçük ise tedavide lazer yöntemleri başarılı olabilmektedir. Daha ileri dönemlerde tedavide, tümörün yerleşimine göre, radyoterapi, plak tedavisi, cerrahi yöntemler kullanılabilir. Gecikmiş ve ilerlemiş olgularda ise gözün alınması gerekmektedir. Erken tanı ve uygun tedaviler ile gözün ve faydalı bir görmenin korunması mümkün olmakta ve hastaların yaşam kalitesi korunabilmektedir.

Tedavideki tüm gelişmelere ve başarılara rağmen uvea melanomu vücuda yayılma eğilimi gösteren bir kanser türüdür. Gelecekte metastaz riski taşıyıp taşımadığını öğrenmek isteyen hastalara tümör dokusundan örnek alınarak monozomi 3 adı verilen genetik sorun araştırması yapmak mümkündür.

Retinoblastom nedir?

Göz tümörleri çocukluk çağında da görülebilir. Çocukluk çağında en sık görülen göz içi tümörü retinoblastomdur. Kötü huylu bir tümör olan retinoblastomun en sık görüldüğü dönem doğumdan sonraki 3 yaşa kadardır. Bu tümörün ailesel geçişli ve veya sadece o çocukta ortaya çıkan (sporadik) olmak üzere iki klinik tipi vardır. Ailesel geçişli olgularda anne veya babada geçirilmiş veya hayatın bir döneminde gizli kalmış bir retinoblastom öyküsü vardır. Bu olgularda tümör her iki gözde ve birden çok sayıda gözlenir. Sporadik tipte ise ailede tümör öyküsü bulunmaz; hastalık genellikle tek bir gözde sınırlıdır.

Retinoblastomu olan çocukta saptanan bulgulardan en önemlisi göz bebeğine ışık tutulduğunda beyaz bir yansımanın alınmasıdır. Bu durum çeşitli nedenlerle çekilen fotoğraflarda da görülebilir. Normal bir çocukta fotoğrafta gözlerde kırmızı-pembe bir renk görülür. Her iki gözün eşit olmaması veya beyaz yansıma çok önemlidir ve acilen göz hekimine danışılmalıdır. Bunun yanında, çocukluk çağında gözlerde kayma (şaşılık), katarakt, glokom ve görme azlığı gibi şikayetler varsa altta yatan sebep retinoblastom olabilir. Bu nedenle göz muayenesi ve oküler onkoloji uzmanına danışma ihmal edilmemelidir.

Geçmişte retinoblastom tedavisi sadece gözün alınmasıyla sonuçlanırken; son yıllarda önemli aşamalar kaydedilmiştir. Geliştirilen kemoterapi (ilaçla tedavi) protokolleri, gözü kurtarma ve diğer tedavi yöntemlerinin uygulanmasına imkan verecek şekilde tümörde küçülme (kemoredüksiyon) oluşturarak başarıda önemli rol oynamıştır. Kemoredüksiyon adlı yöntem ile tümör küçüldükten sonra radyoterapi (plak tedavisi veya dışardan verilebilen ışın tedavisi), kriyoterapi (dondurma tedavisi) ve lazer tedavisi gibi yöntemlerin başarı şansı artmaktadır. Bu çocukların 7 yaşına kadar çok sık aralıklarla kontrol edilmesi gereği vardır.

Tedavide bilinmesi gereken bir diğer nokta, bu çocukların hayatın ileri evrelerinde ikinci bir kötü huylu tümörle karşılaşma riskinin normal çocuklara göre çok daha fazla olmasıdır.

Tedavide geç kalındıysa gözün alınması kaçınılmaz olabilecektir; bunun yanında gecikmiş olgularda yaşamsal risk de artmaktadır.

Ailesel retinoblastom öyküsü varsa veya 2. bir çocuk düşünülüyorsa anne-baba yeni çocuk sahibi olmadan önce mutlaka genetik danışmanlık almalıdır.

 

 

 

VN:F [1.9.17_1161]
Bu yazıyı değerlendiriniz:
Rating: 4.1/5 (19 votes cast)
Göz Tümörleri Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Göz Tümörlerine Yaklaşım Nasıldır?, 4.1 out of 5 based on 19 ratings

52 Responses to Göz Tümörleri Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Göz Tümörlerine Yaklaşım Nasıldır?

 1. berna diyor ki:

  mhb,
  babam hep gözünün ağrıdığını söylüyodu sonra
  babamın sol göz akında minik bi şişlik kabarcık olduğunu fark ettim bu neden kaynaklanır?

  • admin diyor ki:

   Merhaba,
   Tür OFtalmoloji Derneğinin halkımızı bilgilendirmek amaçlı olarak
   kurmuş olduğu “Gözsağlığı” Sitesine göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler.
   Bahsini ettiğiniz şey yüksek olasılıkla basit bir kist olabilir.
   Ancak bu çok önemli bir ağrı meydana getirmez.
   Bir göz doktoru tarafından değerlendirilmesinin tavsiye ederiz.
   Sitemize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.
   GÖZSAĞLIĞI

   • çağrı diyor ki:

    Gozumun icinde yaklasik 3 senedir siyah nokta var bu neyyin belirtisi acaba yardimci olursaniz sevinirim

    • fadibelli diyor ki:

     Siyah nokta büyümüyorsa büyük ihtimal nevüs olabilir. Ancak büyüyor ve kabarık ise
     alttan başka şeyler çıkabilir. Her halukarda mutlaka en yakın göz doktoruna başvurmanızda fayda var.
     Geçmiş olsun.

 2. Tural diyor ki:

  mhb
  annem goz tumoru hastasidir onun tedavisi varmi varsa lutfen bize bildiriniz
  yas 45
  thk

  • fadibelli diyor ki:

   Gözsağlığı sitesine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Göz tümörleri çok çeşitlidir. Her birinin tedavisi ayrı ayrıdır. Gözkapağında, konjunktivada, retinada olabilecek
   göztümörleri birbirinden farklı takip ve tedaviler gerektirir.
   Konu hakkında size yardımcı olabilecek kişi hastanızı muayene eden gözdoktorunuzdur.
   Geçmiş olsun.

 3. fatma diyor ki:

  Selam 4 yasonda bi kizim var gozunn beyaz kisminda dogustan siyah lekeler var.goz muayenesinde bize aileden gelen ve esimin nereli oldugunu sorarak, dogu kokenli bir aileden geldigi icin ve genellikle dogulu insanlarda gorulecegni ve endise edilecek bi durum olmadigi soylendi.boyle bir sey varmi aciklermisinz sizde

  • fadibelli diyor ki:

   Öncelikle hastanızı gören bir göz doktorunun önerileri sizi
   görmeyen uzaktan birinin tavsiyesinden daha değerli olduğunu hatırlatmak isteriz.
   Gözdeki lekelenmelerle ilgili ayrıntılı bilgileri sitemizden edinebilirsiniz.
   Gözsağlığı’na göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 4. serdar inci diyor ki:

  merabalar kızım 1 yaşında ve sitenizdeki bilgileri okudum bazı belirtiler aklıma takıldı. mesela fotoğraf ve video çekimlerinde gözünde beyaz parlamalar oluyor hemde bariz biçimde belirgin.ve bazen de direkt gözüne bakınca pul varmış gibi parladığını görüyorum. dışarıdan gören biriside hatta bu çocuğun gözünde lens mi var diye sormuştu. şimdi randevu alıp en kısa zaman da doktora götüreceğim. doğumdan sonra çocuk doktorları göz muayenesi 1 yasından sonra olacak demişlerdi. acaba geç kalmış sayılır mıyım. ilk fark ettiğim anda götürmeli miydim.ayrıca çocuklardaki tedavi nasıl oluyor . bilgilendiriirseniz memnun olurum. şimdiden teşekkürler.

  • fadibelli diyor ki:

   Genellikle bir belirtisi olmayan çocuklar bir yaşında göz doktoruna gitmesi tavsiye edilir.
   Ancak sizin şüphelendiğiniz bir şey varsa elbette ki daha erken hekime başvurmanızda yarar var.
   Tedavi çok çeşitli şekillderde olur, teşhisi kesinleşmemiş bir konuda tedaviden bahsedip sizi yanıltmak istemeyiz.
   Gözsağlığı’na göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 5. HAMİDE ŞAHİN diyor ki:

  Merhaba,
  Dedemde bulunan göz kapağı tümörü için görüşülen doktorlar ameliyat edilmesi ve parça alınıp incelenmesi gerektiğini söylemektedirler. Dedem buna sıcak bakmamakta eğer olmas ise sonucu ne olabilir. Eğer olursa düzelme süresi nekadardır ve ameliyettan sonra bizi bekleyen kötü sonuçlar nelerdir? Şimdiden teşekkür eder cevabınızı beklerim.

  • fadibelli diyor ki:

   Öncelikle hastanızı gören bir göz doktorunun önerileri sizi
   görmeden uzaktan birinin tavsiyesinden daha değerli olduğunu hatırlatmak isteriz.
   İleri yaşlarda ciltte veya göz kapağında görülen bazı lezyonlar iyi huylu da olabilir kötü huylu da.
   Bunların patolojik incelemesiyle mahiyetleri belirlenip tedavileri ona göre yapılmaktadır.
   Eğer parça alınmaz ise lezyonun iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu öğrenilemez, tedavisi de yapılamaz.
   Bunu yaptırmadığı taktirde riske girmiş olur.
   Gözsağlığı’na göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 6. Fatma halisdemir diyor ki:

  Mrb bebegimin gozunun beyaz kisminda ben vardoi gecen goz kapagini
  Kaldirip baktigimda kapaginin altinda kocaman bi siyah leke bakislarindada
  Sanki sasilik var bikac kisi selale goz mu bakis mi oyle seler dedi
  Artik sasilik cok problem deilde su leke lutfen yardimci olun

  • fadibelli diyor ki:

   Göz Sağlığı konusundaki ülkemizin tek uzmanlık meslek örgütü olan Türk Oftalmoloji Derneği’nin, halkımızı bilgilendirme amacını taşıyan GÖZSAĞLIĞI sitesine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Bebeğinizin kaç aylık olduğu bu sorunun cevaplanmasında çok önemli.
   Sitemizde ilk muayene ne zaman olmalı sorusunun anlatıldığı bölüm ve şaşılıkla alakalı kısımlar cevabınız için yeterli olmaz ise en yakın göz hekimine başvurmanızda fayda vardır.
   Sağlıklı günler dileklerimizle.
   GÖZSAĞLIĞI

 7. asi diyor ki:

  merhaba 24 yasındaym ilk kez busene göz kapagımın içerisinde bir buğday büyüklüğünde ama yuvarlak biey cıktı bu arpacık değil ne olabilir acaba?
  sadece elimle hissedebiliyorum sanki büyüdü 2 gün önce?

  • fadibelli diyor ki:

   Türk Oftalmoloji Derneği’nin halkımızı bilinçlendirmek amaçlı kurmuş olduğu “Gözsağlığı” sitesine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   İfade ettiğiniz şey enfeksiyon odaklı bir rahatsızlık olabileceği gibi pekala başka bir patoloji de olabilir.
   Durum ilerleyici olabileceğinden en yakın göz hekimine başvurmanızı öneririz.Konuyla ilgili en doğru bilgiyi sizi takip eden hekiminiz verebilir.
   Bizler burada sizden aldığımız kısıtlı bilgilerle tedavinize karardan ziyade tavsiyelerde bulunabiliriz.
   Geçmiş olsun.

  • mahe diyor ki:

   Bende de ayni sekilde bir doku olustu yaklasik 3-4 hafta oldu we biraz buyume var agri da yok yag arpacik olsa agri olurdu diyorlar sizce ne olabilir

   • fadibelli diyor ki:

    Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
    Arpacıkda da ağrı olabilir.
    En yakın göz hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz.
    Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
    Geçmiş olsun.

 8. furkan diyor ki:

  Annemde (41) göz beyazındaki tabaka komple hareketli ve yine beyaz kısımda gri lekeler var. Sizce ne olabilir

  • fadibelli diyor ki:

   Hareketli dediğiniz tabaka konjunktivadır ve öyle olması normaldir. Ancak sizin bu ifadenizle başka
   bir şeyi de tarif edebiliyor olabilirsiniz. Yapılacak en doğru şey bu soruyu göz hekiminize sormanızdır.
   Buradan hastayı görmeden tanı koymamız mümkün değildir. Gri lekelenme önemsiz bir şey de olabilir tehlikeli bir şey de.
   Geçmiş olsun

 9. Mery diyor ki:

  Öncelikle merhaba ben göz bebeğimin üst kısmında bir leke olduğunu farkettim. Leke sanki bordo ile siyah arasında bir renk. Bunun için ne yapmalıyım. Ne sebeple çıkmış olabilir?

  • fadibelli diyor ki:

   Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
   Bahsettiğiniz şey basit bir şey de olabilir,muayene
   etmeden tarifle bir fikir vermemiz söz konusu değildir.
   Tedavi gerektiren bir durum da olabilir.En yakın göz hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 10. elaa diyor ki:

  4 yıldır goz kapağımda şişlık var.bu sure ıcınde buyudu tabı.7mm kadar orbıta ıcıne doğru buyume yapmış.bıkac doktra gıttım alalım dıyenlerde oldu kalsın dıyenlerde oldu.gunluk hayatımı etkılemıo ama arada bı batma oluyo sızce napmalıyım

  • fadibelli diyor ki:

   Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
   muayene etmeden tarifle bir fikir vermemiz söz konusu değildir.
   Eğer size sıkıntı veriyorsa aldırmanızda fayda var.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun

 11. Nevriye diyor ki:

  Merhaba
  yiğenimin gözünde beyaz kısmında sivilce gibi birşeyler çıkıyor. yiğenim 25 aylık. ilk fark edildiğinde hemen doktora götürüldü. ilaç tadavisi gördü güneşe karşı alerji olabilir denildi. ilaç kullanımı bitince tekrar oluştu. bu süreç bir kaç kez aynı şekilde devam etti. ilaç tedavisi sonra düzelme sonra tekrar etme. şimdi ilaç kullandığı halde her iki gözündede çıktı. endoskopi yapılacaktı 10 gün önce. fakat doktora gittiğinde diğer gözünde de bulguya rastanınca endoskopiyi erteledi. ilaca devam etti. fakat 2 gündür sayıları arttı bu sivilcelerin. göz de kızarıklık ta mevcut. arada kaşıntı da yapıyor. konuyla ilgili bilgilendirir seniz sevinirim. tavsiyeleriniz nelerdir?

  • fadibelli diyor ki:

   Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
   Bahsini ettiğiniz şey allerji kaynaklı bir durum da olablir,başka bir şey de,muayene
   etmeden tarifle bir fikir vermemiz söz konusu değildir.
   En yakın göz hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 12. aysegul ozaras diyor ki:

  Merhaba benim 25 aylik oglum var 7 aylikken goz beyazinda grimsi ufak bir leke fark ettim hemen goz doktoruna goturdum goz hassastir sert bir cisimle gozune vurduysa cizilmistir dedi oglum buyume asamasinda oldugu icin goz yapisi buyudukce bu grimsi leke daha cok meydana cikti ve rengi biraz daha koyulasti 2 yasinda baska bir goz doktoruna goturdum o da iyi huylu bir tumor dedi goz muanesinde hersey normal cikti icim hic rahat degil tumor beni korkuttu ne gibi bir yol izlemem gerekiyor bu tumor daha buyur mu goze bir zarari olurmu ve ben bunu nasil anlayacagim nelere dikkat etmem gerekiyor tesekkur ederim

  • fadibelli diyor ki:

   Bahsettiğiniz şey nevüs benzeri bir durum (ben) olabilir.
   Bu da takip edilir. Sizi muayene eden göz hekiminizin burada verilen yazılı bilgiden daha faydalı olacağını lütfen unutmayın.
   İçinizin rahat etmesi için tekrar göz hekimine başvurmanızda fayda vardır.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Geçmiş olsun.

 13. Guner bal diyor ki:

  arkadasimin goz lenslerini taktim daha sonra kullanmayi biraktiktan sonra siddetli sekilde goz yasarmalarim oldu kisa sure sonra gozlerimde kasintilar basladi kanlandi ve yaralar cikti gozlerimde sislikler var ve batmalar meydana geliyor ayni zamanda goz bebeklerim buyuyor internetten arastirdim ve goz kisti belirtilerinde bunlarin hepsi var sizcede bu rahatsizligim kist olabilirmi? simdiden tesekkurler.

  • fadibelli diyor ki:

   Bir başkasına ait olan lensi kullanmak son derece sakıncalı bir durum.
   Söylediklerinize bakılırsa o lensi kullanma sonucunda böyle bir şey gelişmişse
   yani sadece lensle alakalı ise durum ciddidir ve mutlaka bir göz hekimine başvurmanız
   gerekir.
   Geçmiş olsun.
   GÖZSAĞLIĞI

 14. AYŞEGÜL HAYTA diyor ki:

  merhaba 26 yaşındayım benim gözümün beyaz yerinde birden fazla siyah noktalar var bu kötü bişi mi doktora gitmem gerekli neredeyse 1 yılı aşkın süredir var

  • fadibelli diyor ki:

   Merhaba,
   Buradan tanı koyup tedavi veremiyoruz.
   Siz de takdir edersiniz ki görmeden muayene etmeden bir şey söylememiz mümkün değildir.
   En yakın göz doktoruna gitmenizi tavsiye ederiz.
   Bize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   GÖZSAĞLIĞI

 15. eren diyor ki:

  Merhaba ben 18 yasindayim ve genellikle fotograf cekildigimde goz bebeklerim beyaz bir sekilde cikiyo bu tehlikeli mi acaba goz doktoruna gozukmelimiyim…

  • fadibelli diyor ki:

   Göze gelen dik gelen ışınlar retinanın kırmızı rengi ile refle verdiğinden genellike flaşla birlikte karanlıkta gözler kısmızı çıkar. Beyaz çıkması durumunda çektiğiniz fotoğraf makinesinin böyle bir özelliği olabilir, gelen ışınlar göze refle verecek açıda gelmemiştir ya da en kötüsü göz içerisinde retina da bir beyazlık var demektir. Üçüncü ihtimalin olup olmadığını anlamak için en yakınınızdaki göz hekiminize başvurmanızdan başka çareniz yoktur.
   Göz sağlığına göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

 16. zeynep diyor ki:

  Merhaba, benim göz kapağımda ve çevresinde küçük ve kendiliğinden kaybolan baloncuklar çıkıyor.Bunlar aynı gün ya da hemen ertesi gün kayboluyor. dokunduğumda sadece şişiklik hissediyorum herhangi bir sertlik yok. Nedeni ne olabilir?

 17. Levent diyor ki:

  Merhaba.Annem kalın bağırsak kanseri.4yıl tedavi gördü.Şu an torba ile yaşamını sürdürüyor.
  Birkaç ay önce göz altı torbasının içinde çıkan bir kitle için doktora gittik.
  Iltihap olduğunu söyledi.Krem ve damla verdi.Doktora annemin kanser hastası olduğunu belirttik fakat pek
  üzerine düşmedi.Şu an o kitle zamanla büyümekte ve annem gözünün içinde sürekli bir damarın atıp durduğunu söylüyor.Ne yapmamızı önerirsiniz ya da nereye gitmemizi tedaviyi istanbulda gördü ama biz İstanbul dışında yaşıyoruz.Birebir doktoru ile görüşme imkanımız şu an için yok.Buradaki herhangi bir onkoloji uzmanına gidip onun yönlendirdiği bir doktorla mı görüşmeliyiz.Açıkcası ne yapacağımı bilmiyorum.
  Teşekkürler.

  • fadibelli diyor ki:

   Geçmiiş olsun.
   Yine bir göz hekimine başvurup önceki hastalıklarını ve en son hekimin görmesinden sonra da lezyonun büyüdüğünü
   ifade ederseniz sanırım daha farklı yaklaşılabilir.
   Bunun için onkoloğunuzun yönlendirmesi gerekmiyor, ancak hastalığının tanısının ve şu andaki durumunun
   ifade edildiği bir yazıya ihtiyacınız olabilir.
   Gözsağlığı sitesine göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür eder acil şifalar dileriz.
   Gözsağlığı

 18. eda diyor ki:

  Meraba goz kapagmın uzerinde 1 yıldır gecmeyen bir sislik var gecen sene ameliyat olmama ragmen surekli sisiyor ve mikrop kapıyo.bircok doktora gittim ve hicbir cozum bulamadlar bu sislik ne olabilir??

  • fadibelli diyor ki:

   Gözsağlığına göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
   Şişlik nedeni ödem veya enflamasyon olabilir. En yakın göz doktoruna
   gidip takipleri tek bir doktor üzerinden yaptırırsanız sonuca ulaşırsınız.
   Her seferinde başka bir doktora gitmek tekrar başa dönmektir.
   Geçmiş olsun.
   Gözsağlığı

 19. tuğba diyor ki:

  Merhaba
  7 yaşında ki oğlumun gözünün beyaz kısmında ve alt dış kısmında şişmeler oluyor ve bi süre sonra kendiliğinden iniyor. Alerjik dendi ama bu tanı beni pek rahatlatmadı. Ne yapmalıyım?

  • fadibelli diyor ki:

   Bu allerjik olabilir. Ama muayene eden göz hekiminizin verdiği izahatle rahatlamadıysanız muhtemelen burada yazmış olduğunuz bir cümlelik
   bilgiye karşılık verilen cevapla da rahatlamayacaksınızdır.
   Tekrar bir göz hekimine gidip muayene ettirmenizde yarar var.
   Geçmiş olsun.

 20. Sefa diyor ki:

  ben 17 yasindayim gozumde yuvarlak kirmizilik var. kucuklukden beri var 6 yasindan beri ve gidmio avusturyada kaliyorum doktorlara gösterdim alerhiden gelio dediler ama alerjiden gelse her tarafi kizarir ama 11 sene oldu gidmedi 12 ci ayda doktora turkiyeye gidcem ve anlamioruk ne den geldigini yardim edin lutfen

  • fadibelli diyor ki:

   Böyle bir problem için buradan verdiğiniz bilgilerle keşke yardımcı olabilseydim.
   Söylediğiniz şey allerji de olabilir başka hastalıklar da.
   Görmeden bir şey söylemek veya bir tedavi önermek doğru olmaz.
   Türkiyeye geldiğinizde derdinizi rahatça anlatacağınız bir göz doktoruna gitmenizde
   fayda var. Geçmiş olsun.

 21. yasin t diyor ki:

  Sa bn 25 yasindayim gozum d de mavi renkt e katarakt oldugunu soyledi doktor ve bn bugun goz kapagimin az alatinsa sivilce bnzeri siyah bi sey oldugunu fark ettim bu nedir sizce. Tskr ederim

  • fadibelli diyor ki:

   Bu lezyonu göremediğim için bir cevap veremiyorum en yakın göz hekimine başvurmanızda yarar var.

 22. ESRA diyor ki:

  Merhabalar kısa bir süre önce muayene oldum.Doktorum önce cihazlarla ölçtü ve göz derecem -6.25 ve -6.00 çıktı.gözlük derecemin ise -1.50 ve -1.25 olarak çıktı doktorum ilaç damlatarak tekrar baktılar cihazda bu uygulama sonunda -3.25 ve -3.00 olarak çıktı. doktorum gözlerimde uyumsuzluk olduğunu ve sağ gözün içinde iki adet kist olduğunu söylediler. sizce bu uyumsuzluk kiste bağlı olabilir mi?

  • fadibelli diyor ki:

   Tam olarak kistin lokalizasyonu önemli. Damla damlatıldıktan sonraki alınan ölçüm daha önemlidir.
   Bu farklılıklar “uyum” diye tabir edilen bir durumun neticesindendir, sizin anladığınız
   uyum ile orada accomodation sözcüğünün karşılığı olarak kullanılan uyumdan farklı bir durumdur.
   Geçmiş olsun.

 23. nurdan Kaya diyor ki:

  Merhaba Benim sadece sol taraftaki gözümde şişme ve morluklar oluşuyor. Genizeti amaliyatı olacaktım ama bir küçük parça gördüklerini söyleyin benim orbital için bir ilaçlı ultrasyon çekilmesi gerektiğini söylediler.Acaba tümör olma alasılığı varmıdır. Teşekür ederim.

  • fadibelli diyor ki:

   Şişliği neyin yaptığının bulunması önemli. O bulunmadan cerrahi müdahale yapılmaması isabettir.
   Her türlü ihtimal olabilir.
   Geçmiş olsun

 24. yeliz uğur diyor ki:

  merhaba,2 yıl önce gözümün ucunda beyaz kısmına yapışık,dıştan görünmeyen bir kist için Celal Bayar Üniv.Hastanesine gittim.muayene eden hekim,profesör doktor olan değerli hocalarımızdan birini çağırdı.hocamız muayene ettikten sonra bunun iyi huylu bir kist olduğunu hiçbir tedaviye gerek olmamakla birlikte,büyüyebileceğini ve beni sadece estetik açıdan rahatsız edebileceğini eğer istersem o zaman keyfi olarak kisti aldırabileceğimi söyledi.(herhangi bir test yapılmadı yalnızca o anda elinde olan bir ışıkla baktı) ben de bu açıklamalardan son derece müsterih oldum.ancak son 1 haftadır o bölge oyuluyor gibi ağrıyor.zaman zaman sol gözümden yaş akıp batma hissi oluyor.yüksek dozlu ağrı kesiciler işe yaramıyor.merak ettiğim;acaba iyi huylu bir kist 2 yıl sonra kötü huyluya çevirir mi?ne yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 + = onbeş

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>