GLOKOMUN TEDAVİSİNDE BAŞLICA ÜÇ YOL MEVCUTTUR.

İlaç Tedavisi
Laser Tedavisi
Cerrahi (Ameliyat) Tedavisi

İlaç Tedavisi

Göz Damlaları : Glokomun tedavisinde kullanılan birçok damla mevcutur. Bunlar değişik mekanizmalarla göz içi basıncını düşürürler. Göz sıvısının yapımını azaltmak veya dışa çıkışını arttırmak yoluyla etki etmektedirler. Önce bir ilaçla tedaviye başlanır, yetmezse ikinci ilaç ilave edilir, yine glokom ilerlemeye devam ediyorsa ameliyat edilir.

Ancak her hastayı kendi içinde değerlendirmek lazımdır. Eğer ilerleyici bir glokomsa veya hastalık ileri safhadaysa ameliyatla tedaviyi erken safhaya almak gerekebilir.

Yukarda anlatılan tedavi şekli, açık açılı glokom ve kriz geçirmemiş dar açılı glokom için geçerlidir.

 

Ağız Yolu İle Alınan İlaçlar: Eğer göz damlaları ile göz tansiyonu istenen seviyeye düşürülmezse, geçici bir süre için (ameliyat öncesi ve sonrası vs) ağız yoluyla da ilaç tedavisi verilebilir. Asetazolamid ve metazolamid gibi göz sıvısının yapımını azaltan ilaçlar en sık kullanılanlarıdır.

Bu ilaçlar, potasyum kaybına neden olabileceği için diyete muz, kayısı ve elma eklenmelidir. Bu ilaçların alımında sık idrar yapma isteği, el ve parmaklarda sızlama ve titreme, bağırsak ve mide rahatsızlıkları gelişebilir.
Laser Tedavisi
Glokom tedavisinde ilaç tedavisine cevap alınamayan bazı açık açılı glokom olgularında ve açı kapanması glokomunda da kullanılmaktadır.Cerrahi Tedavi (Ameliyat)
İlaç tedavisi ile glokom yeterince kontrol altına alınamıyorsa göz içi basıncı arzu edilen düzeye düşürülemiyorsa ameliyat işlemine geçilir. En çok uygulanan ameliyat tekniği “trabekülektomi”dir. Trabekülektomi, ön kamara açısında bulunan trabeküler ağ kısmından bir parça çıkarılmasıdır. Böylece gözde biriken sıvıya yeni bir akış yolu sağlanmış olur. Bu akış yolu görüş tabakaları içinde kalmaktadır. Normal cerrahi tedaviye cevap vermeyen inatçı glokomlarda, göz sıvısını boşaltmak için özel araçlar kullanılır.

Glokom ameliyatı mevcut görme kabiliyetini koruyabilir, ancak kaybedilen kabiliyeti geri kazandırmaz. Bazen tek bir cerrahi müdahale göz tansiyonunu yeteri kadar düşürmeyebilir. Bu durumda glokom damlalarının ek olarak kullanılması, hatta bazen ikinci ameliyat olunması gerekebilir. Erişkinlerde ilk ameliyat başarısı %80-85 civarındadır.

Ameliyat olan hastanın mutlaka düzenli aralıklarla hekimine kontrol olması şarttır. 
 
Hastalığın görülme belirtileri ve oluşumuyla ilgili görsel animasyonu izlemek için lütfen tıklayın.
 
 
Göz tansiyonu nedir? Normal değeri ne olmalıdır?

Glokom’un hiç fark edilmeden körlüğe neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Evet Hayır
Pfizer, MSD, Alcon'un katkılarıyla hazırlanmıştır.  TÜRK OFTALMOLOJİ DERNEĞİ