Göz tansiyonu nedir? Normal değeri ne olmalıdır?
Göz tansiyonu, göz küresi içinde göz içi sıvısı tarafından oluşturulan basıncın ifadesidir. Göz içi basıncının normal düzeyi 10-20 mmHg arasındadır. Glokomlu gözlerde bu değer 20 mmHg üzerine çıkmaktadır.

Her glokom hastanın kendine ait bir normali saptanmalıdır.

Göz tansiyonunun teşhisi kolay mıdır?
Eğer hasta, hastalığın ileri dönemlerinde doktora başvurursa teşhis kolaydır. Böyle bir hastada göz tansiyonu yüksek bulunacak,göz dibi muayenesinde, görme sinirinin tahrip olduğu görülecek ve görme alanında önemli kayıpların oluştuğu görülecektir. Bunlar glokomun çok tipik belirtileridir.

Göz tansiyonu 20’nin altında olursa glokom olmaz mı?
Glokom 20’nin altında olursa da glokom rahatsızlığı oluşabilir. Bu 3 şekilde mümkündür;

Hastanın kornea tabakası incedir, ölçüm yanıltıcıdır.
Özellikle glokom hastalarında göz tansiyonları gün içinde büyük oynamalar gösterebilir (diürnal dalgalanma). Ölçüm düşük olan döneme rastlamıştır.
Normal (düşük) basınçlı glokom olabilir, burada görme siniri üzerinde olan hasarın nedeni artmış göz içi basıncı değil görme sinirini besleyen kılcal damarlarda kan akışındaki yetersizliktir.

Kimler glokom riski taşır?
Kişilerin bu hastalık yönünden dikkatli olması ve düzenli kontrolden geçmesi gerekir. Fakat bazı kişiler normal topluma göre daha yüksek risk altındadırlar:

40 yaşını geçenler, Akrabalarında glokom bulunanlar,
GİB yüksek seyredenler, Şeker hastalığı olanlar,
Yüksek miyop olanlar, Uzun süreli kortizon kullananlar,
Göz yaralanması olanlar, Yüksek kan basıncı olanlar
Şiddetli kansızlık ve şok geçirmiş olanlar    

Glokom krizi belirtileri olan bir hasta ne yapmalıdır?
Glokom krizi belirtileri olan bir hasta, hiç zaman geçirmeden doktora başvurmalıdır. Çünkü glokom krizli bir hastada, geçirilen her saat görme sinirinin, geriye dönüşü olmamak üzere biraz daha tahrip olması, yani kısa sürede görmenin kaybolması anlamına gelmektedir.

Glokom krizli bir hastada, tedavi edilmediği takdirde, birkaç gün içinde tam görme kaybı oluşabilecektir. Bu yüzden hasta birtakım ağrı kesicilerle oyalanmayıp acilen göz doktoruna başvurmalıdır.

Glokom tedavisinde ameliyat kesin çözüm müdür?
Görme sinirinde hasar olmadan ameliyat yapılırsa, göz içi basıncı düşer ve göz siniri korunmuş olur. Zamanında yapılan bir ameliyatın glokom için kesin çözüm olabileceği söylenebilir. Fakat bazen ilk ameliyatla göz içi basıncı normal seviyeye düşmeyebilir. Bu nedenle ikinci, hatta üçüncü ameliyata da gerek olabilir.

Glokom ameliyatı görmeyi azalttır mı?
Glokom ameliyatı görmeyi azaltmaz. Eğer konunun uzmanı tarafından kurallarına uygun bir ameliyat yapılacak olursa görme etkilenmeyecektir. Ancak göz içi sıvısında ve basıncındaki değişikliklerinden ötürü hastada eğer mevcut bir katarakt varsa gelecekte bunun daha hızlı ilerlemesi mümkün olabilir ve görme katarakt artışına bağlı azalabilir.


Göz damlaları ne sıklıkta kullanılmalıdır?
Göz damlalarının her gün ve eşit aralıklarla kullanılması gerekir.


Her zaman aynı göz damlaları mı kullanılmalıdır?
Glokomun ilerleyici bir hastalık olması sebebiyle göz doktorunuz göz damlalarınızı değiştirmek veya tedavinize başka göz damlalarını eklemek zorunda kalabilir. Bu değişikliklerin yapılmasındaki ilk neden göz içi basıncını kontrol altında tutabilmek, görme alanınızı aynen korumaktır. Ayrıca kullandığınız damlaların ortaya çıkabilecek yan etkileri de bu değişikliklerin yapılmasını gerektirebilir.

Glokom tedavisi sırasında göz damlalarının değiştirilmesine neden olabilecek bazı faktörler şunlardır:

Etkinlik
Göz damlaları göz içi basıncını yeterli derecede kontrol ediyor mu?
Medikal yan etkiler
Göz damlalarının kötü yönde etkileyebileceği başka bir hastalığınız var mı?
Yaşam tarzını etkileyen yan etkiler
Göz damlaları günlük yaşamınızı etkiliyor mu? Bazı göz damlaları gece görmeyi zorlaştırabilir yada baş ağrısına sebep olabilir. Eğer günlük yaşamınızı sınırlayan yan etkilerle karşılaşırsanız onları doktorunuzla tartışmalısınız.


İzlenmesi gereken basit kurallar var mıdır ?
Evet.

    İlacınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın! İlacınızı her gün aynı saatte alın! Bu şekilde göz damlalarınızı daha kolay hatırlayabilirsiniz.
    Günlük normal yaşamınızı etkileyen herhangi bir yan etkiyi doktorunuzla tartışın!
Doktorunuzun programladığı kontrol randevularınıza uyun! Hastalığınız ancak doktorunuzun düzenli kontrolü altında olduğunuz zaman başarılı olarak tedavi edilebilir.
    Göz doktorunuzu diğer hastalıklarınız için aldığınız ilaçlar hakkında uyarın! Göz doktorunuz dışında başka bir doktoru gördüğünüz zaman, onun, sizin glokom tedavisi gördüğünüzü bildiğinden emin olun!
    Glokom kalıtsal olabileceği için ailenizdeki bütün bireyleri düzenli göz muayenesi olmaları için uyarın!
    Periyodik görme alanı muayenelerini doktorunuzun önerisiyle yaptırın.

Doktorunuzun programladığı kontrol randevularınıza uyun! Hastalığınız ancak doktorunuzun düzenli kontrolü altında olduğunuz zaman başarılı olarak tedavi edilebilir.


 
Hastalığın görülme belirtileri ve oluşumuyla ilgili görsel animasyonu izlemek için lütfen tıklayın.
 
   
Göz tansiyonu nedir? Normal değeri ne olmalıdır?

Glokom’un hiç fark edilmeden körlüğe neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Evet Hayır
Pfizer, MSD, Alcon'un katkılarıyla hazırlanmıştır.  TÜRK OFTALMOLOJİ DERNEĞİ