Glokom dünyada milyonlarca kişide görülen ve her insanda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Bununla birlikte bazı faktörler hastalığın ortaya çıkma riskini arttırabilmektedir.

Risk artıran faktörler arasında:

Yüksek Göz Tansiyonu
Göz tansiyonu ne kadar yüksekse glokoma yakalanma riski o kadar fazladır.
Yaş
Glokoma yakalanma açısından önemli bir risk faktörüdür. 60 yaşın üstündeki her kişi hastalığa yakalanma bakımından yüksek risk taşımaktadır. Ancak glokomun her yaşta görülebileceği unutulmamalıdır.
Genetik
Ailede glokom öyküsü varsa, glokoma yakalanma riski büyüktür.
Irk
Zencilerde glokoma yakalanma riski daha fazladır. Yine bazı ülkelerde değişik glokom tipleri farklı oranlardadır.
Diğer Hastalıklar
Şeker hastalığı glokoma yakalanma riskini arttırır. Yüksek tansiyon veya kalp hastalığı geçirmiş olmanızda riskinizi arttırabilir. Diğer risk faktörleri arasında, retina ayrılması, göz tümörleri, üveit ve geçirilmiş göz ameliyatları ikincil glokomu tetikleyebilir.
Göz Yaralanmaları
Gözün ciddi travmaları glokoma neden olabilir.
Miyopi
Glokoma yakalanma riski miyop kişilerde normallere göre daha fazladır.
Uzun Süreli Kortizon Kullanımı
Göze damlatılan kortizonlu damlalar ve diğer yollarla alınan kortizon ikincil glokoma neden olabilir.
Göz Anormallikleri
Gözdeki yapısal anormallikler ikincil glokoma yol açabilir.

Glokom tipleri;

Birincil Açık Açılı Glokom
Aynı zamanda açık açılı müzmin glokom olarak da adlandırılan bu tür, hastalığın görülen vakalarının çoğunu oluşturmaktadır. Her ne kadar kornea ve iris tarafından oluşturulan boşaltım açısı açık olsa da, bu açıda bulunan trabeküler ağın süzme yeteneği azaldığından ön kamara sıvısı yavaş boşalır. Bu da sıvının geride birikmesine ve gözün içinde yavaş yavaş meydana gelen basınç artışına neden olur. Göz içi basıncının artması, optik sinir liflerine baskı yaparak, yavaş yavaş sinir liflerinin ve dolayısıyla görme hücrelerinin ölümüne sebep olmaktadır. Bu tür glokom belirti vermediğinden bir sorun olduğunun farkına bile varmadan görme hücrelerinin büyük bir kısmı kaybedilebilir. Açık açılı glokomun nedeni halen bilinmemektedir. Genellikle iki gözde, farklı şiddette meydana gelmektedir.
Birincil Açı Kapanması Glokom
Aynı zamanda kapalı açılı glokom olarak da bilinen, açı kapanması glokomu, hastalığın daha az rastlanılan türüdür. Bu tür glokomu olan kişilerin çoğunun doğumdan gelen anormallik tarzında ön kamara açıları dardır. Bu darlık yaşla veya başka bir sebepten de oluşabilir. Açısı dar olan kişilerde her ne sebepten olursa olsun bu açı daraldıkça iris kökü göz sıvısının süzüldüğü trabeküler ağın önüne toplanır ve ön kamara açısını tamamen tıkayarak, göz sıvısının dışarı çıkmasını engeller ve ani olarak bir kriz şeklinde göz tansiyonu yükselir. Oldukça gürültülü bir tablo olarak ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri, şiddetli baş ve göz ağrısı, gözlerin kızarması, ileri derecede bulanık görme, ışıkların çevresinde hareket görme, bulantı ve kusmadır. Kalıcı görme kaybıkrizden sonraki birkaç saat veya birkaç gün içinde meydana gelebilir. Bu yüzden hemen tıbbi tedavi yapılıp, göz tansiyonunun düşürülmesi gerekir. Daha sonra laser tedavisi veya ameliyat yapılır. Glokom krizi bir gözde oluşur, ancak genellikle diğer göz de bu krize aday olduğundan koruyucu olarak laserle iriste delik (lazer iridotomi) açılır. Ayrıca hiç glokom krizi geçirmeyen ancak kapalıya yakın dar açısı olan kişilere de koruyucu olarak laser iridotomi yapılabilir. Hipermetroplar ve küçük gözlüler de açı kapanması glokomuna daha yatkın kişilerdir.
Normal Tansiyonlu Glokom
Glokomun çok az anlaşılabilen bir türüdür. Bu türde, genellikle göz tansiyonu normal sınırlar içinde seyretmesine rağmen aynen yüksek basınçlı glokomdaki gibi görme siniri ve hücrelerinde tahribat meydana gelmektedir. Çünkü optik sinirin damarsal beslenmesi bozuktur. Tedavi de göz tansiyonunu normalin düşük sınırlarına çekmek gerekmektedir.

Hem açık açılı, hem de açı kapanması glokomu birincil olabildiği gibi, herhangi bir nedene (göz travması, ameliyat vs.) bağlı olarak ikincil de olabilir. İkincil glokomun işaret ve belirtileri, glokoma neyin neden olduğuna bağlıdır.

Bebeklik Glokomları
Doğuştan birincil olabildiği gibi bebeklik çağında geçirilen bir nedene ikincil de olabilir. Doğuştan (konjenital) glokom 10.000 canlı doğumun birinde görülme sıklığına sahip olmasına rağmen­, %12-15 oranında körlük meydana getirdiği için erken tanı ve tedavisi büyük önem arz etmektedir. Belirtileri gözde irilik ve büyüme grileşme, bulanıklılık, yaşarma, ışığa bakamama, ışıktan kaçmadır. Konjenital glokomun esas tedavisi cerrahidir. Teşhis konulduğu anda ameliyatı yapılmalıdır ki, kalıcı körlük oluşmasın. Ameliyata ek olarak ilaç tedavisi verilebilir. 
Hastalığın görülme belirtileri ve oluşumuyla ilgili görsel animasyonu izlemek için lütfen tıklayın.
 
   
Göz tansiyonu nedir? Normal değeri ne olmalıdır?

Glokom’un hiç fark edilmeden körlüğe neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Evet Hayır
Pfizer, MSD, Alcon'un katkılarıyla hazırlanmıştır.  TÜRK OFTALMOLOJİ DERNEĞİ